Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykański system minowania narzutowego Volcano dla Republiki Chińskiej

Republika Chińska uzyskała zgodę amerykańskich władz na zakup systemu minowania narzutowego Volcano. Na zdjęciu podczas odpalania min z kaset. Fot. Staff Sgt. Greg Stevens/Louisiana Army National Guard

28 grudnia Departament Stanu Stanów Zjednoczonych poinformowało o wydaniu zgody na sprzedaż systemu minowania narzutowego Volcano Republice Chińskiej (Tajwanowi).

Maksymalna wartość transakcji sięgać może 180 mln USD, a zgoda dotyczy sprzedaży zarówno samych systemów Volcano, jak i jego nośników ‒ 10-tonowych samochodów ciężarowych wysokiej mobilności M977A4 HEMTT, wyrzutni amunicji przeciwpancernej M897A1, wyrzutni amunicji szkolnej M89 (amunicja pozwalająca na szkolenie w zakresie usuwania usterek wg jednego z czterech programów), wyrzutni amunicji ćwiczebnej M88, pakietu wsparcia logistycznego (części zamienne, zestaw narzędzi, sprzęt pomocniczy, instrukcje obsługi itd.), jak również usług: szkolnych, logistycznych, związanych z produkcją systemów itd. Kwota maksymalna obejmuje również koszt transportu przedmiotu transakcji do miejsca przeznaczenia. Głównymi wykonawcami będą firmy Northrop Grumman (zakład z West Falls Church z Wirginii dostarczy miny narzutowe wraz z wyrzutniami i powiązanym osprzętem oraz wyposażeniem) i Oshkosh Defense (z Oshkosh w Wirginii, która dostarczy nośniki oraz powiązany osprzęt i wyposażenie). Według Departamentu Stanu, realizacja umowy będzie wymagała obecności na Tajwanie przedstawicielstwa technicznego przez dwa lata oraz podróży urzędników i żołnierzy amerykańskich na Tajwan przez pięć lat w związku z zapewnieniem wsparcia w szkoleniu oraz zarządzaniu programem.

Wyrzutnia M139 z paletami załadowanymi kasetami z minami. Fot. US Army

System Volcano składa się z wyrzutni M139, każda z czterema paletami do mocowania kaset minowych M87 (z pięcioma minami przeciwpancernymi i jedną przeciwpiechotną) lub M87A1 (z sześcioma minami przeciwpancernymi). Na każdej z palet mocowanych może być do 40 kaset z bojowymi minami. Każda z min ma średnicę 12 cm i wysokość 6 cm. Mina przeciwpiechotna jest elaborowana 412 gramami materiału kruszącego (B4, mieszanina heksogenu i trotylu), zaś mina przeciwpancerna 605 gramami heksogenu. Kaseta ma 61 cm długości i średnicę 12,7 cm. Załadowana ma masę 13,7 kg. Po wystrzeleniu miny uzbrajają się po dwóch minutach i 15 sekundach. Układ samozniszczenia może być ustawiony na czas: czterech godzin, 48 godzin lub 15 dni.

System uzupełniony jest o system kontroli odpalania i elementy montażowe, umożliwiające instalację wyrzutni na nośniku naziemnym (np. Wojska Lądowe Republiki Korei używają transporterów gąsienicowych M548, zaś British Army używała brytyjskiej wersji systemu ‒ Shielder ‒ na specjalnie zmodyfikowanym gąsienicowym transporterze Alvis Stormer) lub powietrznym (Air Volcano na śmigłowcu UH-60 Blackhawk). Możliwe jest ustawianie zapór minowych o rozmiarach 140×280 m lub 340×560 m.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc