Zaloguj

Remont USS Fitzgerald

19 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz stocznia Huntington Ingalls Ins. w Pascagoula podpisały kontrakt dotyczący finansowania remontu niszczyciela USS Fitzgerald, który odniósł uszkodzenia na wodach japońskich.

Styczniowa umowa ma wartość 125,1 mln dolarów i stanowi aneks do bazowej umowy podpisanej we wrześniu (wówczas kosztowała ona Departament Obrony 30 mln dolarów). Według harmonogramu prace stoczniowe mają zostać zrealizowane do stycznia 2020 roku, jednak nie można wykluczyć dodatkowych prac, które powyższy okres wydłużą. Okręt przybył do stoczni 19 stycznia po długim rejsie na pokładzie statku transportowego z Japonii.

Niszczyciel zderzył się z kontenerowcem ACX Crystal w nocy z 16 na 17 czerwca 2017 roku w pobliżu portu Jokosuka w Japonii. Okręt odniósł poważne uszkodzenia, jednak zdołał wrócić do portu, gdzie rozpoczęto pierwszą fazę napraw – ostatecznie zdecydowano się, że gruntowny remont zostanie przeprowadzony w Pascagoula.  Poza stratami sprzętowymi, wypadek kosztował życie siedmiu członków załogi amerykańskiego okrętu.

Stocznia HII ma już doświadczenie w remontach ciężko uszkodzonych niszczycieli typu Burke, gdyż w prowadziła prace przy uszkodzonym USS Cole w 2000 roku.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc