Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ratownik oficjalnie unieważniony

Wizja artystyczna okrętu ratowniczego Ratownik. Fot. MMC Ship Desing & Marine Consulting

16 marca ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, w odpowiedzi na pytania redakcji portalu zbiam.pl poinformował o obecnych losach programu Ratownik – dostawy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego przeznaczonego dla Marynarki Wojennej RP.


Zgodnie z odpowiedzią czytamy, że w związku z faktem, że prowadzone ze stroną przemysłową negocjacje dotyczące pozyskania okrętu ratowniczego RATOWNIK nie przyniosły rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, w szczególności w zakresie kosztów, nie było możliwe zawarcie umowy, w efekcie czego prowadzone przez Agencję Uzbrojenia postępowanie zostało zakończone w dniu 21 lutego br.

Jednocześnie informuję, że w I połowie 2022 r. planowane jest zakontraktowanie 3 kolejnych niszczycieli min typu 258, co przełoży się nie tylko na zwiększenie potencjału Marynarki Wojennej RP, ale pozwoli też utrzymać kompetencje i zachować ciągłość produkcji w polskich stoczniach. Pozyskanie okrętu ratowniczego RATOWNIK zostanie zrealizowane w dalszej kolejności.

Drugie podejście do zamówienia jednostki zostało zapoczątkowane 20 lipca 2020 roku, kiedy ówczesny Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do negocjacji konsorcjum firm w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Wstępny formularz negocjacyjny został złożony zamawiającemu 15 października 2020 roku.

Zgodnie z deklaracjami, Ratownik miał zastąpić parę obecnie eksploatowanych jednostek projektu 570M (ORP Lech i ORP Piast, oba w służbie od 1974 roku). Miał to być w istocie okręt wielozadaniowy, który znalazłby zastosowanie przy szeroko pojętych pracach podwodnych, ratownictwie morskim, w tym okrętów podwodnych, szkoleniu nurków, współpracy z pododdziałami sił specjalnych, a także zabezpieczeniu potrzeb resortów związanych z interesami państwa na Bałtyku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Ratownik oficjalnie unieważniony”

  1. Przynajmniej dwa specjalistyczne okręty ratownicze pilnie potrzebne aby zastąpić stare jednostki proj. 570M. To powinien być dalej jeden z priorytetów modernizacji MW i trzeba pilnie kontynuować pozyskanie takich okrętów, bezpieczeństwa załóg jednostek MW nie można zaniedbywać.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc