Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

RAF żegna samoloty BAe 146

Brytyjczycy upublicznili informacje dotyczące przyszłości czterech samolotów BAe 146, które były eksploatowane przez RAF. Fot. RAF

21 stycznia Royal Air Force poinformowały o dalszych losach czterech odrzutowych samolotów BAe 146, które od lat były eksploatowane przez brytyjskie lotnictwo wojskowe. Ze względu na koszty wszystkie zakończyły już służbę na rzecz wojska.

Para BAe 146 Mk2, które od 1986 roku pełniły zadania pasażerskie (na rzecz wojskowych VIP-ów, rządu i rodziny królewskiej), trafią do muzeów na terenie Wielkiej Brytanii: British Airliner Collection w Duxford oraz South Wales Aviation Museum w St. Athan. Obydwa samoloty zostały zakupione przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii bezpośrednio u producenta, a dzięki systematycznej modernizacji, do końca służby pełniły odpowiedzialne zadania transportowe. Zainstalowane systemy samoobrony pozwalały na bezpieczną eksploatację nawet w obszarach działań bojowych, gdzie istniało zagrożenie ze strony przenośnych środków przeciwlotniczych.

Poza parą Mk2 RAF, od 2013 roku eksploatował dwa samoloty BAe 146 Mk3, które zakupiono na rynku wtórnym (TNT Airways) – ich głównym zadaniem była realizacja zadań transportowo-pasażerskich na obszarze działań operacyjnych. Zakup i wdrożenie do linii wynikał z potrzeb operacji w Afganistanie, a po zakończeniu misji wykorzystywano je jako uzupełnienie dla innych typów średnich samolotów transportowych. Według komunikatu RAF, obydwa BAe 146Mk3, po usunięciu wyposażenia wojskowego, trafią ponownie do operatora cywilnego – stosowna umowa została już zawarta, a przekazanie nastąpi w ciągu najbliższych tygodni.

Zgodnie z deklaracjami obecnie Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii prowadzi analizy w sprawie zakupu następców dla BAe 146 obu odmian. Formalne decyzje mają zostać ogłoszone wkrótce. Nie można wykluczyć zamówienia niewielkiej partii lekkich samolotów transportowych bądź odrzutowych maszyn dyspozycyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc