Zaloguj

Brytyjczycy wycofali z eksploatacji samoloty Boeing E-3D Sentry

30 września w bazie lotniczej Waddington w Wielkiej Brytanii odbyła się uroczystość wycofania z eksploatacji ostatnich samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Boeing E-3D Sentry, które były eksploatowane przez Royal Air Force. Fot. RAF

30 września w bazie lotniczej Waddington w Wielkiej Brytanii odbyła się uroczystość wycofania z eksploatacji ostatnich samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Boeing E-3D Sentry, które były eksploatowane przez Royal Air Force. Obecnie brytyjskie lotnictwo oczekuje na dostawę ich następców.

Brytyjczycy zamówili, w 1987 roku, siedem samolotów E-3D Sentry, których dostawy rozpoczęły się w 1991 roku. W ciągu 30 lat cała flota była intensywnie eksploatowana w ramach operacji narodowych, a także sojuszniczych. W ramach tych ostatnich brytyjskie E-3D Sentry uczestniczyły w operacjach na Bliskim i Środkowym Wschodzie, Karaibach oraz Afryce Północnej. Proces wycofywania rozpoczął się w 2009 roku, kiedy zaprzestano eksploatacji pierwszego samolotu - posłużył jako źródło części zamiennych dla pozostałej floty. Kolejne zaczęto wycofywać w marcu 2019 roku. Wielka Brytania jest pierwszym użytkownikiem E-3 Sentry, które zakończył ich eksploatację. Obecnie pozostają w linii w Stanach Zjednoczonych, Francji, Arabii Saudyjskiej oraz konsorcjum państw NATO.

W przypadku Brytyjczyków, 8. Eskadra RAF rozpocznie proces przezbrajania oraz przebazowania. RAF ma otrzymać trzy samoloty Boeing E-7 Wedgetail, które będą bazować w bazie Lossiemouth. Ten zabieg pozwoli na ograniczenie kosztów, obecnie powyższe lotnisko jest już domem dla samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon, które podobnie jak E-7 bazują konstrukcyjnie na komercyjnym modelu Boeng 737NG.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc