Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wybrano bazę brytyjskich samolotów E-7 Wedgetail

Royal Air Force zostaną czwartym użytkownikiem Boeingów E-7 Wedgetail, po siłach powietrznych Australii, Republiki Korei i Turcji. Fot. UK MoD

Według informacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony, zamówione przez Royal Air Force samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia (AEW&C) Boeing Wedgetail AEW.1 będą stacjonować w bazie Lossiemouth na północy kraju.

Umowę o wartości prawie 2 miliardów dolarów na zakup pięciu samolotów E-7 Wedgetail podpisano w marcu 2019 r. Dwa z nich zostaną przebudowane z pasażerskich Boeingów 737-700, pozostałe trzy zostaną zbudowane od podstaw.

Pierwszy Wedgetail ma trafić do Wielkiej Brytanii w 2023 r. i osiągnąć wstępną gotowość operacyjną pod koniec tego samego roku. Przekazanie ostatniego egzemplarza zaplanowano na 2026 r. Samoloty wejdą na stan 8. Dywizjonu, bazującego obecnie w Waddington i używającego Boeingów E-3D Sentry AEW.1.

Szkockie lotnisko Lossiemouth jest już domem dla dywizjonu morskich samolotów patrolowych Boeing Poseidon MRA.1 oraz czterech dywizjonów myśliwców Eurofighter Typhoon. Fot. UK MoD

Royal Air Force zostaną czwartym użytkownikiem Boeingów E-7 Wedgetail. Dotychczas zbudowano 14 maszyn tego typu, trafiły one do sił powietrznych Australii (sześć), Republiki Korei (cztery) i Turcji (cztery).

Szkockie lotnisko Lossiemouth jest już domem dla sukcesywnie dostarczanych RAF samolotów Boeing Poseidon MRA.1. Cztery z dziewięciu zamówionych maszyn rozpoznania oraz zwalczania okrętów zostały już przekazane użytkownikowi. Ponadto w Lossiemouth stacjonują cztery jednostki samolotów myśliwskich Eurofighter Typhoon – 1., 2., 6. i 9. Dywizjon, pełniące dyżury bojowe w ramach systemu obrony powietrznej kraju.

Jednocześnie w połowie grudnia Brytyjczycy oficjalnie poinformowali o zamiarze sprzedaży wszystkich pięciu samolotów obserwacji obiektów naziemnych z powietrza i wskazywania celów Bombardier Sentinel R.1 oraz dwóch z siedmiu samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Sentry AEW.1. Nabywca nie będzie mógł jednak używać samolotów w ich obecnej roli, możliwe jest jedynie przeznaczenie ich na części zamienne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wybrano bazę brytyjskich samolotów E-7 Wedgetail”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc