Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przyszłość norweskich NH90NFH wyjaśniona?

1 lutego Ministerstwo Obrony Norwegii poinformowało o wynikach pracy zespołu audytorskiego, którego celem było opracowanie wniosków związanych z problemami eksploatacyjnymi wielozadaniowych śmigłowców NHIndustries NH90NFH, które mają być eksploatowane przez Marynarkę Wojenną i Straż Wybrzeża.

Audyt został zlecony pod koniec października zeszłego roku, po analizie danych i opóźnieniach programu. Przypomnijmy, Oslo (w 2001 roku) zamówiło czternaście NH90NFH, które miały trafić do Marynarki Wojennej (sześć) i Straży Wybrzeża (osiem) i zastąpić obecnie eksploatowane Westland Lynx. Ostatecznie w Norwegii znajduje się obecnie jedynie siedem maszyn, a ich gotowość operacyjna jest poniżej zakładanych wyników.

Wobec tego audytorzy zaproponowali następujące rozwiązanie – wszystkie NH90NFH przebudować do jednakowego standardu ZOP, przeznaczonego dla Marynarki Wojennej, które stanowiłyby element wyposażenia fregat typu Nansen, a także mogłyby stacjonować na okręcie zaopatrzeniowym HNoMS Maud. Dla Straży Wybrzeża potrzebny byłby zakup nowych wiropłatów bądź podpisanie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym z cywilnym operatorem śmigłowców. Dodatkowo wsparciem dla nich (oraz AW101) miałyby być bezzałogowe aparaty latające. Wnioski mają zostać wykorzystane do podjęcia decyzji przez rząd, co planowane jest na bieżący rok.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Norwegii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc