Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norweskie F-35A Lightning II operują z Bardufoss

Fot. Forsvaret

13 czerwca Ministerstwo Obrony Norwegii upubliczniło zdjęcia wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II, które wykorzystują naturalne schrony bazy lotniczej Bardufoss w północnej Norwegii.

W ostatnich latach infrastruktura, wykuta w skałach, przechodziła proces modernizacji i przebudowy w celu możliwości wykorzystania przez nowe samoloty bojowe wdrażane w norweskim lotnictwie wojskowym. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Norwegii, reaktywacja infrastruktury ma miejsce po około 40 latach. Jednym z kluczowych powodów stojących za ponownym uruchomieniem jest spadek poziomu bezpieczeństwa w Europie, a także analiza doświadczeń wynikających z działań bojowych na Ukrainie.

Bardufoss to jedna z najdalej wysuniętych na północ baz lotniczych NATO w Europie. Jej lokalizacja umożliwia m.in. realizację zadań związanych z dozorem rosyjskich baz morskich na północy.

Poza wznowieniem działalności operacyjnej w Bardufoss, Norwegowie rozszerzają kompetencje w zakresie wykorzystania drogowych odcinków lotniskowych – we wrześniu 2023 roku dwa F-35A Lightning II uczestniczyły m.in. w tego typu ćwiczeniach w Finlandii. Także w tym przypadku widać analizę doświadczeń z wojny na Ukrainie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc