Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Premiera samolotów Hongdu L-15 w barwach Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Fot. X/dawniej Twitter

6 listopada na portalach społecznościowych upubliczniono zdjęcia pierwszych dwóch odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Hongdu L-15 Falcon, które zostały zakupione na potrzeby Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Para maszyn została sfotografowana na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Al Maktoum International Airport w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ich obecność nie powinna być zaskoczeniem, gdyż 13 listopada rozpoczyna się w tym kraju Międzynarodowy Salon Lotniczy Dubai Airshow 2023. Ważnym elementem wystawy będzie także sektor obronny.

Sprawa zakupu chińskich samolotów została upubliczniona przez władze arabskiego państwa w lutym 2022 roku. Wówczas ogłoszono zamiar zamówienia dwunastu sztuk z opcją na 36 kolejnych. Część danych wskazuje, że miała to być odpowiedź na amerykańskie weto w sprawie sprzedaży wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Szczegóły konfiguracji chińskich maszyn nie są znane – jak wskazują dane chińskie, obok funkcji samolotu szkolenia zaawansowanego mogą być wykorzystywane także w odmianie lekkiej maszyny bojowej. Nie można wykluczyć, że w strukturach Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich L-15 będą pełnić pierwszą z wymienionych funkcji. Obecnie park sprzętowy maszyn szkolno-treningowych przechodzi proces modernizacji generacyjnej – zakupiono i wdrożono do linii turbośmigłowe Pilatus PC-21, jednak nadal podstawowym samolotem odrzutowym jest BAE Systems Hawk (najnowsze z nich dostarczono na początku lat 90. XX wieku).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc