Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Premiera Bell 412EPX w Singapurze

W czasie odbywającego się w dniach 11-16 lutego Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Singapurze japoński koncern Subaru zaprezentował, po raz pierwszy, wielozadaniowy śmigłowiec transportowy Bell/Subaru 412EPX.

Bell/Subaru 412EPX powstał na zamówienie Sił Samoobrony Japonii, które w 2015 roku wybrały powyższą ofertę w programie UH-X, którego celem jest zakup następcy dla floty śmigłowców Bell UH-1J Iroquis. Płatowce przeznaczone dla Japonii są montowane w zakładach koncernu Subaru w japońskim mieście Utsunomiya – prototyp przekazano zamawiającemu w lutym 2019 roku. Obok rynku wojskowego konstrukcja jest promowana w segmencie cywilnym – pierwszym klientem będzie Policja w Japonii, która w czerwcu 2019 roku zamówiła nieokreśloną liczbę wiropłatów.

Druga linia montażowa modelu 412EPX zostanie ulokowana w Mirabel w pobliżu Montrealu – to właśnie stamtąd przywieziono egzemplarz prezentowany w Singapurze. Jest to pierwszy płatowiec zmontowany w zakładach Bella w Kanadzie. Według planów w połowie 2020 roku zakończy się produkcja modelu 412EPI. Nowy model otrzymał zmodernizowany układ przeniesienia mocy co pozwoliło na zwiększenie maksymalnej masy startowej, a także nowe wyposażenie kabiny pilotów.

(ŁP) Foto: Krzysztof Dymel
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc