Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Posłowie pytają o śmigłowce bojowe i ich uzbrojenie

Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali do MON pytania dotyczące uzbrojenia śmigłowców Mi-24D/W, które od lat nie dysponują pociskami przeciwpancernymi. Fot. Łukasz Pacholski

5 lipca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację autorstwa członków Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej (Zofia Czernow, Joanna Frydrych, Mirosława Nykiel) skierowaną do Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie śmigłowców bojowych i ich uzbrojenia znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Jak czytamy w upublicznionej interpelacji - Minister obrony narodowej pan Antonii Macierewicz podczas 18. posiedzenia Sejmu RP w dniu 11 maja 2016 r. w ramach „Raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO—PSL (2007-2015)" stwierdził m.in., że „W toku czynności audytowych stwierdzono... (Głos z sali: Sindbada znaleźli.) (Poseł Piotr Kaleta: Ali Babę.) (Głos z sali: Sezamki.) ...prowadzenie przez ministrów obrony narodowej działań praktycznie kwestionujących współpracę Polski z Sojuszem Północnoatlantyckim. Do takich działań należało zgłoszenie do sił NATO jednostek pozbawionych podstawowych środków walki. Na misje natowskie wysyłano jednostki, które się do tego po prostu nie nadawały. Nie wiem, czy w ten sposób chciano ukarać żołnierzy, którzy się tam udawali, czy chciano oszukać NATO. (Gwar na sal!) (Glos z sali: Cicho!) (Głos z sali: Słuchajcie.) Nie wiem, sami to państwo rozstrzygnijcie. Przykładowo wydzielono do takich misji eskadrę śmigłowców przeciwpancernych całkowicie, w ogóle pozbawioną przeciwpancernych pocisków kierowanych".

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy śmigłowce przeciwpancerne będące na wyposażeniu SZ RP zostały wyposażone w nowe pociski rakietowe w tym kierowane?
2. Jeżeli nie zostały wyposażone, to jakie są plany SZ RP związane z tym zadaniem?
3. Czy eskadra śmigłowców przeciwpancernych jest w dalszym ciągu zgłoszona do sił NATO?

Mam na uwadze, że pytania dotyczą spraw operacyjnych SZ RP, a więc mogą podlegać ochronie informacji niejawnych. Ponieważ informacje te zostały przedstawione na jawnym posiedzeniu Sejmu RP przez ministra obrony narodowej i są ogólnie dostępne, uważam, że wskazanym jest poinformowanie opinii publicznej o obecnym stanie prac.

Przypomnijmy, od kilku lat Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje prace związane z zakupem nowych śmigłowców bojowych. W programie Kruk swoje zainteresowanie dostawą Polsce wiropłatów deklarują Bell (AH-1Z Viper), Boeing (AH-64E Guardian) oraz Leonardo (AW249). Dotychczas nie podjęto jednak decyzji o procedurze zakupu śmigłowców. Dodatkowo, nieoficjalnie, pojawiają się informacje o chęci przesunięcia terminu zakupu na drugą połowę lat 20. - ma to umożliwić analizę możliwości nabycia nowej generacji wiropłatów rozwijanych obecnie w Stanach Zjednoczonych (przede wszystkim mowa o programie FARA – Future Attack Reconnaissance Aircraft).

Obecnie Wojsko Polskie eksploatuje flotę śmigłowców bojowych Mil Mi-24D/W, które stacjonują w dwóch bazach lotniczych (Pruszcz Gdański oraz Inowrocław). Ze względu na wyczerpanie się resursów technicznych przeciwpancernych pocisków kierowanych są pozbawione broni precyzyjnej - około 2014 roku pojawiły się, nieoficjalne, informacje o rozmowach z Rosją w sprawie zakupu partii przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Nie zostały jednak zakończone dostawą. W kolejnych latach krajowy przemysł obronny, wraz z partnerami zagranicznymi, promował różne rozwiązania dotyczące integracji śmigłowców Mi-24D/W z uzbrojeniem precyzyjnym produkcji zachodniej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Posłowie pytają o śmigłowce bojowe i ich uzbrojenie”

  1. Jakoś za PO-PSL nic z tymi śmigłowcami nie zrobiono,a teraz politycy tej formacji się upominają, że stan jest jaki jest, hipokryzja.

  2. Za PO-PSL połowie PIS upominali, że stan tych śmigłowców był jaki był, a sami przez 6 lat rządów nic nie zrobili, hipokryzja.

  3. Rafau, jakbyś coś wiedział to byś ignoranckich dziwactw nie pisał, ten złom trzeba wycofać a nie dalej utrzymywać, Polsce śmigłowce szturmowe są zbędne.

  4. Nie wyraziłem się zbyt jasno.
    PiS nie ma obowiązku cokolwiek robić z tymi śmigłowcami, rządy PSLu nic z nimi nie zrobiły, rządy SLD z nimi nic nie zrobiły, rządy POKO nic z nimi nie zrobiły, to i pis nie musi z nimi nic robić, rozlicz poprzednie rządy, to wtedy będziesz mógł rozliczać PiS.

  5. Tylko, że każdy z poprzednich rządów coś zrobił: F-16, Spike, Rosomak, Leopardy, Kraby, NSM, a tymczasem rząd pisu nie ma żadnych osiągnięć poza samolotami dla VIP i uwaleniem kontraktu na karakale. Szkodniki.

  6. Najwięcej, jak zwykle, wiedzą internetowi pseudo-eksperci. Masz jakieś publikacje na temat sensu posiadania przez Polskę śmigłowców szturmowych, czy tylko tak sobie piszesz?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc