Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Senator Krzysztof Brejza pyta o program Kruk

Senator Krzysztof Brejza pyta MON o program Kruk, którego celem jest zakup następców dla śmigłowców bojowych Mi-24 eksploatowanych w bazie w Inowrocławiu. Fot. Łukasz Pacholski

5 lutego senator Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska) zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej, w trybie interwencji senatorskiej, z pytaniami dotyczącymi realizacji programu Kruk. Zakłada on zakup śmigłowców bojowych nowej generacji, które mają zastąpić obecnie eksploatowane Mil Mi-24D/W.

W niniejszym piśmie, na które MON powinien odpowiedzieć w ustawowym terminie czternastu dni, senator Brejza zwraca się do resortu obrony z czterema pytaniami:

  1. Kiedy dostarczone zostaną śmigłowce uderzeniowe w ramach programu “Kruk”?
  2. Z czego wynika opóźnienie w realizacji tego programu?
  3. Kiedy i jakie działania MON podejmowano w latach 2016-2021 w celu realizacji programu “Kruk”?
  4. Czy MON podtrzymuje deklaracje ministra Antoniego Macierewicza z 2016 r. o budowie “wspólnego z Ukrainą” śmigłowca?

Zainteresowanie senatora Brejzy programem Kruk może mieć z faktem wyboru w okręgu wyborczym nr 10, który obejmuje powiat inowrocławski - jak powszechnie wiadomo w pobliżu tego miasta znajduje się jedna z dwóch baz lotniczych wyposażona w śmigłowce bojowe Mi-24. Jej personel jest bardzo zainteresowany przyszłością jednostki, w której służą.

Program Kruk ma objąć zakup śmigłowców bojowych produkcji zachodniej dla dwóch eskadr. Oznacza to potrzebę zamówienia około 36 egzemplarzy. Wśród potencjalnych dostawców wymienia się przede wszystkim Bell AH-1Z Viper, Boeing AH-64E Guardian oraz Leonardo AW249. Pierwsza z wymienionych konstrukcji zdobyła rynek czeski (w zeszłym roku Praga zakupiła cztery egzemplarze), a dodatkowo wybór produktu firmy Bell może zaowocować zacieśnieniem współpracy przemysłowej przy programach przyszłości (FLRAA czy FARA). Z kolei Boeing może pochwalić się dużą popularnością AH-64E Guardian wśród państw NATO (Stany Zjednoczone, Niderlandy, Wielka Brytania, a być może dołączy do nich także Grecja). W przypadku Leonardo, dołączenie do programu AW249 może zaowocować także zacieśnieniem współpracy przemysłowej.

Obecnie program Kruk jest jednym z trzech projektów modernizacji floty śmigłowców Wojska Polskiego. Obok niego Inspektorat Uzbrojenia prowadzi także prace nad zakupem wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Kondor (analiza rynku nie została zakończona) oraz Perkoz (obecnie prowadzona jest weryfikacja podmiotów, które zgłosiły się do dialogu technicznego).

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 comments on “Senator Krzysztof Brejza pyta o program Kruk”

  1. To głównie Platforma i PSL przez osiem lat swoich antypolskich rządów doprowadziły do ogromnych zaniedbań w modernizacji armii przez które obecnie jest trudna sytuacja w tej materii aby nadrobić te wszystkie stracone lata. To rządy PO-PSL doprowadziły do sprzedaży za bezcen polskich zakładów śmigłowcowych PZL-Swidnik a teraz ich lewaccy posłowie nikczennie udają troskę i zainteresowanie armią krytykując kogo się da a nie patrząc na swoje szkodnictwo.

  2. Świdnik sprzedano za PO ale Mielec za PiS. Obie partie mają za uszami !!! Paradoksalnie to za rządów lewicy kupiono F 16, Rosomaka czy spajki. Trochę więcej obiektywizmu !!! Za dużo oglądasz TVP. Zacznij oglądać inne stacje np.Polsat.
    Brutalna prawda jest jednak taka że zakłady lotnicze wymagały dużych nakładów na ich modernizacje których podobno państwo polskie nie miało !

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc