Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ponad dwa miliardy funtów na rozwój brytyjskiego odstraszania jądrowego

Wizja artystyczna strategicznego atomowego okrętu podwodnego HMS Dreadnought. Fot. MoD

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przyznało dwa kontrakty obronne o łącznej wartości ponad 2 mld GBP na rozpoczęcie trzeciej fazy programu nuklearnego odstraszania i związanej z tym budowy strategicznych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Dreadnought.

Firmy BAE Systems i Rolls-Royce zawarły kontrakty o wartości ponad 2 mld GBP na rozpoczęcie trzeciej fazy programu budowy przyszłych okrętów podwodnych nosicieli pocisków balistycznych Dreadnought.

W ramach całego programu, faza dostawy DP3 (Delivery Phase 3) stanowi najbardziej znaczący jego etap. Inwestycja ta jest najnowszym zobowiązaniem finansowym Ministerstwa Obrony, BAE Systems i Rolls-Royce'a oraz stanowi pierwszy ważny wkład w ramach planowanej łącznej kwoty prawie 10 mld GBP, jakie pochłonie cała faza realizacji.

W ramach DP3 pierwszy z czterech okrętów podwodnych, prototypowy HMS Dreadnought, opuści stocznię w szkockim Barrow-in-Furness i rozpocznie próby morskie, kładąc fundamenty pod utrzymanie ciągłego brytyjskiego odstraszania na morzu CASD (Continuous at Sea Deterrence) tak długo, jak będzie to konieczne ze względu na sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego.

Program Dreadnought przynosi również ogromne korzyści dla Akademii Umiejętności i Wiedzy o Okrętach Podwodnych BAE Systems, która mieści się w zakładzie w Barrow-in-Furness. Otwarta w 2018 roku placówka szkoli obecnie ponad 1050 praktykantów i absolwentów uczelni, a kolejni dołączą do niej w tym roku.

Jednostki typu Dreadnought będą jednymi z najbardziej skomplikowanych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Wielkiej Brytanii. Jako największe okręty podwodne zbudowane dla Królewskiej Marynarki Wojennej, każdy z nich będzie miał 26,4 mil rurociągów i ponad 20 000 kabli rozciągających się na długości 215 mil.

W przyszłości Raytheon UK otrzyma kontrakt o wartości 160 mln GBP na szkolenie załóg Dreadnoughtów w bazie marynarki wojennej HM Naval Base Clyde. HMS Dreadnought wejdzie do służby na początku lat 30.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc