Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Podwójne uderzenie francuskich pocisków manewrujących

Odpalenie pocisku MdCN z wyrzutni Sylver A70 na fregacie Aquitaine. Fot. Marine nationale

Po raz pierwszy francuska Marine nationale przeprowadziła jednoczesny, podwójny ostrzał celu lądowego z użyciem pocisków manewrujących MdCN.

18 kwietnia fregata wielozadaniowa Aquitaine (D650) typu FREMM (Frégate Européenne Multi-Mission) i szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym SNA Suffren (S635) typu Barracuda przeprowadziły jednoczesne ćwiczebne strzelanie przy użyciu pocisku manewrującego MBDA MdCN (Missile de croisière naval, pol. Morski pocisk manewrujący). Cel lądowy, znajdujący się w ośrodku testowania uzbrojenia rakietowego DGA (Direction générale pour l’armement, pol. Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia) w Landes, został trafiony w sposób zsynchronizowany. Ostrzał ten ilustruje możliwości francuskiej marynarki wojennej do atakowania obiektów w głębi lądu o znanych koordynatach. W celu wzmocnienia operacyjnego know-how, ćwiczebny ostrzał został przeprowadzony w warunkach odzwierciedlających w największym stopniu te napotykane podczas rzeczywistej operacji. Marine nationale zademonstrowała w ten sposób swoją zdolność do synchronizacji głębokich uderzeń z różnych jednostek pływających (na- i podwodnych) na ten sam, pojedynczy cel.

Fot. Marine nationale

Centrum testów rakietowych i eksperci z DGA w Landes byli odpowiedzialni za koordynację i przeprowadzenie ostrzału, a także zapewnienie bezpieczeństwa operacji. Wnioski taktyczne i techniczne wyciągnięte z tego ostrzału pomogą rozwinąć umiejętności bojowe francuskiej marynarki wojennej, która w obecnych realiach przygotowuje się do operacji o wysokiej intensywności.

Pociski MdCN, produkowane przez europejską firmę MBDA, są od 2017 roku w uzbrojeniu francuskich fregat typu FREMM, zaś od 2022 roku okrętów podwodnych typu Barracuda. Dzięki nim jednostki te mogą uderzać w cele o dużym znaczeniu, ze znacznej odległości (ponad 1000 km) z selektywną precyzją. Działanie to umożliwia stwarzanie zagrożenia militarnego od samego początku kryzysu, wpływając w ten sposób na działanie adwersarzy. Francuzi użyli ich po raz pierwszy w warunkach bojowych w 2018 roku, ostrzeliwując obiekty na terenie Syrii.

MdCN pod oznaczeniem eksportowym NCM (Naval Cruise Missile) jest oferowany zaufanym klientom zagranicznym. W poprzedniej odsłonie programu okrętu podwodnego nowego typu Orka był on proponowany wraz z jednostką Scorpène polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc