Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek seryjnej modernizacji tureckich Leopardów 2A4

Turcja rozpoczyna modernizację swoich czołgów Leopard 2A4 do standardu TM, nieco zubożonego w stosunku do znanego od kilku lat pakietu NG. Fot. SSB.

6 czerwca Ismail Demir, przewodniczący tureckiej Dyrekcji Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB), poinformował o rozpoczęciu seryjnej modernizacji czołgów Leopard 2A4.

Demir nie poinformował, ile czołgów zostanie poddanych modernizacji, choć w 2020 r. mówiono o prototypie i 83 wozach seryjnych, nie jest również znany koszt programu. Wiadomo, że głównymi wykonawcami będą tureckie firmy Aselsan (wyposażenie optoelektroniczne i elektroniczne, integracja), Roketsan (niektóre elementy opancerzenia dodatkowego) i Balistik Koruma Merkezinde (opracowanie i produkcję pakietu opancerzenia). Co ciekawe, Demir nie wymienił wśród firm odpowiedzialnych za program firmy BMC Savunma Sanayi, która w styczniu br. zaprezentowała własną propozycję modernizacji Leoparda 2 i która odpowiada za opracowanie i produkcję nowych silników do tureckich wozów bojowych, w tym 1500-konnego silnika Batu do czołgu Altay.

Nowy czołg otrzyma oznaczenie Leopard 2A4TM. Zostanie wyposażony w modułowy pancerz dodatkowy ‒ część modułów (przypuszczalnie o konstrukcji warstwowej) dostarczy BKM, część (pancerz reaktywny) Roketsan. Ich uzupełnieniem będzie lekki pancerz klatkowy. Ponadto czołg zostanie wyposażony w system obserwacji dookólnej Aselsan YAMGÖZ, system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem Aselsan LIAS, zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie Aselsan SARP, aktywny system ochrony pojazdu Aselsan Akkor Pulat (patrz WiT 8/2018), pomocniczy agregat prądotwórczy (APU), dodatkowy system obserwacyjny kierowcy itd.

Turcja zakupiła w latach 2005-2013 z nadwyżej Bundeswehry 354 Leopardy 2A4 (partie 298 i 56 sztuk), z czego 15 wozów z drugiej transzy potraktowano jako źródło części zamiennych. Część wozów utracono podczas działań w Syrii, można więc szacować, że tureckie wojska lądowe dysponują dziś nie więcej, niż 300 sprawnymi czołgami tego typu. Docelowo wszystkie miałyby zostać poddane modernizacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Początek seryjnej modernizacji tureckich Leopardów 2A4”

  1. Kołodziej, nie mają, olali ciepłym moczem Niemców i ich firmy i certyfikaty, robią to ma własną rękę. Ankara wciąż ma nałożone przez RFN sankcje.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc