Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek seryjnej modernizacji tureckich Leopardów 2A4

Turcja rozpoczyna modernizację swoich czołgów Leopard 2A4 do standardu TM, nieco zubożonego w stosunku do znanego od kilku lat pakietu NG. Fot. SSB.

6 czerwca Ismail Demir, przewodniczący tureckiej Dyrekcji Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB), poinformował o rozpoczęciu seryjnej modernizacji czołgów Leopard 2A4.

Demir nie poinformował, ile czołgów zostanie poddanych modernizacji, choć w 2020 r. mówiono o prototypie i 83 wozach seryjnych, nie jest również znany koszt programu. Wiadomo, że głównymi wykonawcami będą tureckie firmy Aselsan (wyposażenie optoelektroniczne i elektroniczne, integracja), Roketsan (niektóre elementy opancerzenia dodatkowego) i Balistik Koruma Merkezinde (opracowanie i produkcję pakietu opancerzenia). Co ciekawe, Demir nie wymienił wśród firm odpowiedzialnych za program firmy BMC Savunma Sanayi, która w styczniu br. zaprezentowała własną propozycję modernizacji Leoparda 2 i która odpowiada za opracowanie i produkcję nowych silników do tureckich wozów bojowych, w tym 1500-konnego silnika Batu do czołgu Altay.

Nowy czołg otrzyma oznaczenie Leopard 2A4TM. Zostanie wyposażony w modułowy pancerz dodatkowy ‒ część modułów (przypuszczalnie o konstrukcji warstwowej) dostarczy BKM, część (pancerz reaktywny) Roketsan. Ich uzupełnieniem będzie lekki pancerz klatkowy. Ponadto czołg zostanie wyposażony w system obserwacji dookólnej Aselsan YAMGÖZ, system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem Aselsan LIAS, zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie Aselsan SARP, aktywny system ochrony pojazdu Aselsan Akkor Pulat (patrz WiT 8/2018), pomocniczy agregat prądotwórczy (APU), dodatkowy system obserwacyjny kierowcy itd.

Turcja zakupiła w latach 2005-2013 z nadwyżej Bundeswehry 354 Leopardy 2A4 (partie 298 i 56 sztuk), z czego 15 wozów z drugiej transzy potraktowano jako źródło części zamiennych. Część wozów utracono podczas działań w Syrii, można więc szacować, że tureckie wojska lądowe dysponują dziś nie więcej, niż 300 sprawnymi czołgami tego typu. Docelowo wszystkie miałyby zostać poddane modernizacji.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Początek seryjnej modernizacji tureckich Leopardów 2A4”

  1. Kołodziej, nie mają, olali ciepłym moczem Niemców i ich firmy i certyfikaty, robią to ma własną rękę. Ankara wciąż ma nałożone przez RFN sankcje.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc