Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe wozy bojowe tureckiej firmy BMC Savunma Sanayi

Przedstawiciele Sił Zbrojnych Turcji i rządu tureckiego odwiedzili zakłady BMC Savunma. Fot. BMC Savunma.

23 stycznia zakłady tureckiej firmy BMC Savunma Sanayi odwiedziła delegacja rządową. W jej składzie znaleźli się m.in. minister obrony Hulusi Akar, szef sztabu generalnego gen. Yaşar Güler, wiceminister obrony Muhsin Dere i szef generalnej dyrekcji przemysłu obronnego İmdat Ersoy. Zapoznali się oni z wyrobami firmy, w tym nowymi.Prawdopodobnie najważniejsza była prezentacja silników wysokoprężnych do pojazdów opancerzonych: Vuran (294 kW/400 KM), Azra (441 kW/600 KM), Utku (735,5 kW/1000 KM) i Batu (1003 kW/1500 KM). Ten ostatni silnik ma docelowo napędzać czołg Altay, także produkowany przez BMC. Jego próbny rozruch zaplanowany jest na bieżący rok – nie podano niestety dokładniejszego terminu. Inną ważną nowością był kołowy transporter opancerzony ZMA 8×8. Jest on oferowany tureckim wojskom lądowym w ramach programu YNHZA 8×8 (Yeni Nesil Zırhlı Taktik Tekerlekli Araç, pol. lekki pojazd opancerzony nowej generacji). Zaprezentowany został  w wariancie kołowego bojowego wozu piechoty. Wóz ma masę 30 ton i jest napędzany silnikiem Azra. Uzbrojono go w bezzałogową wieżę Korhan, opracowaną przez turecką firmę Aselsan. W wieży zamontowane została 35 mm armata (dostosowana do strzelania amunicją programowalną; zapas amunicji wynosi 100 naboi gotowych do użycia plus 200 zmagazynowanych w kadłubie) i sprzężony z nią 7,62 mm km. Uzbrojenie główne może być uzupełnione przez zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Pancerz wieży, bazowo mający poziom ochrony 2 wg STANAG 4569A uzupełnia zestaw aktywnych systemów ochrony ‒ Aselsan Akkor klasy hard-kill, system ostrzegania przed opromieniowaniem promieniem lasera i sprzężone z nim wyrzutnie granatów dymnych. System kierowania ogniem umożliwia prowadzenie walki w trybie hunter-killer lub killer-killer (po instalacji opcjonalnego zdalnie sterowanego stanowiska).

ZMA to ciężki kołowy transporter opancerzony – oferta jest na razie skierowana do lokalnych wojsk lądowych. Fot. BMC Savunma.

Firma zaprezentowała także głęboko zmodernizowany czołg Leopard 2A4. Turcja dysponują ponad 300 takimi wozami (kupiła wg różnych źródeł 329-354 takich czołgów, przynajmniej kilka utraciła podczas walk w Syrii). Głównym elementem modernizacji jest nowa wieża – z podwozie Leoparda 2 zintegrowano wieżę czołgu Altay. Ponadto dopancerzono podwozie wozu. Wszystkie zmiany wymagały z pewnością ingerencji w zawieszenie, które musiało zostać wzmocnione. Zaprezentowany wóz to już kolejna propozycja tureckiego przemysłu w ramach rządowych planów modernizacji czołgów Leopard 2. Wozy w konfiguracji A4 są już zupełnie przestarzałe, a w związku z opóźnieniem programy Altay oraz pozostawienie w linii czołgów znacznie starszych od Leoparda 2 (Leopard 1A3 i 1T, M60A3 TTS, Sabra i TM, M48A5T2) wskazane jest przeprowadzenie remontu i modernizacji będących w dyspozycji wozów.Kolejna propozycja modernizacji tureckich Leopardów 2 – poza odmłodzonym podwoziem czołg otrzymał zupełnie nową wieżę. Fot. BMC Savunma.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Nowe wozy bojowe tureckiej firmy BMC Savunma Sanayi”

  1. A u nas nawet zwykłej lekko opancerzonej a wytrzymałej terenówki dla wojska żaden polski podmiot nie produkuje w większej ilości by zastąpić wszystkie Honkery. Widać jak celowo zniszczono nasz przemysł i gospodarkę!

  2. Ten "lekki transporter kołowy" jest wielki jak dwie stodoły. Jego desant jeździ w pozyji stojącej czy leżącej w trzech warstwach?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc