Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

200 milionów euro na rozwój MGCS w 2021 roku

Force Operations

6 października podczas posiedzeniu francuskiego parlamentu minister sił zbrojnych Francji Florence Parly ogłosiła, że w 2021 r. Paryż i Berlin przeznaczą po 100 mln EUR (łącznie 200 mln) na realizację programu MGCS (patrz "Wojsko i Technika" 4-5/2020). Środki te mają pozwolić głównym przemysłowym uczestnikom programu (Nexter Group ze strony francuskiej oraz Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall ze strony niemieckiej) na rozpoczęcie fazy rozwoju demonstratorów technologii. Jest to jeden z etapów fazy demonstracyjnej (zwanej też pokazem technicznym), która ma zakończyć się w 2024 r. Ma ona posłużyć do zdefiniowania architektury systemu MGCS (charakterystyk i liczby typów pojazdów, jakie miałyby zostać docelowo opracowane) oraz harmonizację wymagań stawianych przez wojska lądowe Francji i Niemiec przed przyszłym czołgiem.

Przewidziane na 2021 r. finansowanie ma pozwolić na rozpoczęcie budowy 14 MTD (Main Technological Demonstrators, pol. Demonstratory Głównych Rozwiązań Technicznych). Posłużą one do przetestowania rozwiązań, które w latach 2025-2028 posłużą do zbudowania docelowych prototypów MGCS. Pierwsze wyniki prac mają być widoczne już w przyszłym roku. Równolegle zatwierdzone ma zostać finansowanie w wysokości 15 mln EUR na państwo członkowskie programu (środki te w łącznej wysokości 230 mln EUR zostaną podzielone na lata 2021-2022), dzięki któremu będzie możliwe wspólne zdefiniowanie przyszłych potrzeb operacyjnych.

Przyspieszenie fazy demonstracyjnej o około rok ma ograniczyć ryzyko wystąpienia opóźnień w tym bardzo ambitnym programie. Uzyskanie odpowiednio zaawansowanego produktu (czy też raczej systemu bądź zestawu produktów) ma być możliwe dzięki wspólnemu wysiłkowi nie tylko głównych wykonawców projektu (z których każdy obecnie odpowiada za trzy z dziewięciu obszarów, na które podzielono cały projekt), ale też ogromna rzesza podwykonawców. Według francuskich komentatorów, Nexter Group zamierza przeprowadzić badanie oferty małych i średnich przedsiębiorstw czy start-upów, oferujących innowacyjne rozwiązania potencjalnie możliwe do wykorzystania w ramach programu MGCS. Ponadto dość często w mediach przewija się możliwość wydłużenia listy firm biorących udział we wspólnym niemiecko-francuskim projekcie. Po stronie francuskiej najczęściej wskazywana jest koncern Thales, ze strony niemieckiej niedawno gotowość do udziału w programie wyraziła firma FFG.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “200 milionów euro na rozwój MGCS w 2021 roku”

  1. Za te 200 milionów euro to przy dobrym nadzorze dałoby się opracować cały czołg podstawowy od podstaw. Tyle w temacie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc