Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pilotażowy kurs instruktorów C-IED w CSWOT

Fot. DWOT

W dniach 10-14 lipca br. w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbył się pilotażowy kurs instruktorów przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym C-IED. W pięciodniowym szkoleniu zorganizowanym we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski.

„W czasie działań wojennych improwizowane ładunki wybuchowe stanowią nierozłączny element pola walki. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie naszej dotychczasowej oferty kursów dla specjalności sapera. Obecnie realizujemy pilotażową edycję tego szkolenia, dzięki czemu po jego zakończeniu otrzymamy od żołnierzy informacje zwrotne, które pozwolą nam na jego udoskonalenie, a następnie wpisanie w stały ramowy program kursów organizowanych przez CSWOT” - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT.

W czasie 5-dniowych zajęć żołnierze poznawali między innymi budowę różnorodnych improwizowanych ładunków wybuchowych, a także miejsca w jakich najczęściej są stosowne. Kursanci ponadto praktycznie zapoznani zostali z  różnorodnymi procedurami związanymi ze sprawdzeniem i rozpoznaniem terenu, a także wykrywaniem oraz zabezpieczaniem miejsc i urządzeń potencjalnie niebezpiecznych.

Fot. DWOT

„Szkolenie znacząco poszerza naszą wiedzę i umiejętności. Jest ono zorganizowane w sposób bardzo dobry i osobiście cieszę się, że mam możliwość wzięcia udziału w tej pilotażowej edycji. Instruktorzy przekazują nam bardzo dużo cennych wskazówek nie tylko dotyczących działania i wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych, ale przede wszystkim prowadzenia zajęć jako instruktor i odpowiedzialności za bezpieczeństwo żołnierzy na zajęciach, które będziemy w przyszłości prowadzić w swoich Brygadach”  - dodał żołnierz z 5 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej.

Fot. DWOT

Kurs instruktorów przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym C-IED jest kolejnym szkoleniem przeznaczonym dla saperów jakie realizowane jest w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Po zdaniu egzaminów końcowych i powrocie do swoich macierzystych jednostek wojskowych Terytorialsi będą mogli przekazywać zdobytą wiedzę kolejnym żołnierzom.

„Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym kursie. Uważam, że każdy żołnierz powinien przejść takie szkolenie. Nie dość, że dzięki niemu zyskujemy ogrom nowej wiedzy, to jeszcze nabywamy mnóstwo doświadczenia, które w sytuacji wystąpienia konfliktu zbrojnego może uratować komuś życie” - podsumowała kursantka z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc