Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zapadły ważne decyzje – wizyta Terytorialsów w USA

Fot. DWOT

W dniach 11-16 marca br. przedstawiciele Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia uczestniczyli w wizycie w dowództwie Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W czasie prowadzonych rozmów zapadły ważne decyzje dotyczące rozwinięcia dotychczasowej współpracy szkoleniowej w perspektywie najbliższych kilku lat.

Podczas sześciodniowej wizyty w stanach zjednoczonych przedstawiciele CSWOT na czele z komendantem płk dr Przemysławem Żukowskim spotkali się między innymi z Dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois generałem Richardem Neely, jego zastępcą generałem Rodneyem Boyd, płk Shawnem Nokes dowódcą 129th Regional Training Institute, czy też z panem Pawłem Zyzakiem konsulem generalnym RP w Chicago. W czasie prowadzonych rozmów podjęte zostały decyzje dotyczące kontynuacji dotychczasowej współpracy szkoleniowej, a także utworzenia nowych kierunków kursów w perspektywie najbliższych 3 lat.

„Wymiana doświadczeń, doskonalenie, a także utworzenie nowych kierunków szkoleń dedykowanych zarówno dla polskich jak i amerykańskich żołnierzy to tylko niektóre tematy rozmów jakie podejmowaliśmy z naszymi partnerami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. – powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.

W najbliższych miesiącach do Polski przyjedzie kilkudziesięciu amerykańskich instruktorów, którzy wspólnie z żołnierzami CSWOT zorganizują m.in. szkolenia przeznaczone dla snajperów, ratowników pola walki, obserwatorów ognia czy operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN. W czasie wizyty ustalono także, że realizacja tegorocznych kursów będzie miała innych charakter niż w latach ubiegłych, a same szkolenia będą kierowane do instruktorów, dowódców plutonów i sekcji ze szczególnym uwzględnieniem taktyki i technik walki.

„Podpisanie w ubiegłym roku porozumienia o współpracy pomiędzy CSWOT i 129 RTI pokazuje, że przyjęliśmy właściwe priorytety w szkoleniu formacji lekkiej piechoty, a współpraca z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois jest wyrazem zaufania oraz szansą na wymianę doświadczeń.” – dodał płk dr Przemysław Żukowski.

Realizacja podpisanej  pomiędzy CSWOT, a 129 RTI z Springfield umowy o współpracy już w tym roku pozwoli na przygotowanie kursów i szkoleń, w których udział weźmie ponad ćwierć tysiąca Terytorialsów z całego kraju.

Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc