Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy zmodernizowany KC-30A powrócił do Australii

Fot. RAAF

11 grudnia Departament Obrony Australii poinformował, że pod koniec listopada do kraju powrócił pierwszy zmodernizowany samolot transportowo-tankujący Airbus KC-30A.

Modernizacja samolotu obejmowała rozbudowę możliwości w zakresie łączności, dowodzenia, kontroli oraz świadomości sytuacyjnej. Jak wskazuje australijski Departament Obrony, dzięki temu możliwości maszyny w zakresie wymiany informacji i danych wzrosły o 300% w stosunku do pierwotnej konfiguracji. Modernizacja umożliwi zwiększenie możliwości samolotu w zakresie działań z innymi statkami powietrznymi oraz partnerami. W pracach uczestniczyli Airbus, Northrop Grumman, CAE oraz inni (nieujawnieni) partnerzy przemysłowi. Kontrakt dotyczący powyższego projektu został podpisany w październiku 2020 roku.

O ile pierwszy KC-30 przechodził proces modernizacji w Hiszpanii (zakłady koncernu Airbus odpowiadające za konwersję A330 do modelu A330MRTT), pozostałe KC-30 należące do RAAF mają przejść prace w zakładach korporacji Northrop Grumman w Brisbane w Australii i zakończyć się do końca 2025 roku.

Obecnie Royal Australian Air Force dysponuje siedmioma samolotami KC-30A. Dwa z nich powstały poprzez przebudowę używanych A330-200 pochodzących z rynku cywilnego. W połowie 2023 roku media australijskie poinformowały, że władze zatwierdziły projekt powiększenia floty do dziewięciu maszyn.

Wszystkie australijskie KC-30A dysponują możliwością uzupełniania paliwa w powietrzu przy pomocy ogonowego stanowiska wyposażonego w sztywne łącze, a także dwóch podskrzydłowych zasobników z giętkimi przewodami tankującymi. Poza wsparciem RAAF stanowią ważny element wsparcia dla sojuszników.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc