Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brazylijskie A330MRTT w komplecie

Drugi KC-30 wylądował w Brazylii. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

3 listopada Siły Powietrzne Brazylii poinformowały, że w bazie lotniczej Galeão wylądował wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący Airbus A330MRTT (KC-30) w barwach Sił Powietrznych tego kraju.

Jest to drugi i jednocześnie ostatni egzemplarz zakupiony przez Ministerstwo Obrony Brazylii w kwietniu bieżącego roku. Oba samoloty trafiły do 2. Eskadry Lotniczej stacjonującej w powyższej bazie – ich zakup wraz z niezbędnym doposażeniem kosztował 80 mln USD. Oba pochodzą z cywilnego rynku wtórnego, zostały wyprodukowane w 2014 roku (MSN 1492 oraz MSN 1508) i w przeszłości były eksploatowane przez przewoźników lotniczych z Brazylii oraz Wielkiej Brytanii. Ich wdrożenie do służby pozwoliło na odbudowę potencjału wsparcia strategicznego, który został utracony w 2013 roku, kiedy wycofano z linii samoloty Boeing KC-137.

Proces przebudowy obu A330MRTT został przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy z nich brał udział w pierwszych ćwiczeniach międzynarodowych – w październiku został wykorzystany do ćwiczeń w Chile. W ich trakcie KC-30 przetransportował 59 żołnierzy oraz 18 ton ładunków.

Brazylia jest jednym z nowych użytkowników samolotów rodziny Airbus A330MRTT. Dotychczas klienci na całym świecie odebrali 54 spośród 66 zamówionych. Część z nich trafiła do klientów z cywilnego rynku wtórnego (Brazylia, Hiszpania oraz część australijskich). W przypadku Brazylii będą stanowić uzupełnienie dla floty wielozadaniowych Embraer KC-390 Millennium, które podobnie jak KC-30, mogą przekazywać paliwo z wykorzystaniem giętkich przewodów tankujących.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc