Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Super Hercules we Francji

21 grudnia do bazy Orléans-Bricy przyleciał pierwszy średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules przeznaczony dla Sił Powietrznych Francji. Tym samym rozpoczyna się proces wdrożenia do służby nowego typu samolotu.

Ogółem eskadra 2/61 Franche-Comté otrzyma cztery C-130J Super Hercules, dwa z nich reprezentują transportową wersję C-130J-30, a pozostałe dwa wielozadaniową KC-130J. Ich zakup był wynikiem opóźnień programu rozwoju średnich samolotów transportowych Airbus A400M Atlas, stopniowego wycofywania ze służby C-160 oraz potrzeb operacyjnych francuskich sił zbrojnych. Drugi C-130J trafi do użytkownika w 2018 roku, a KC-130 w 2019. Od 2021 roku eskadra ma stacjonować w nowymi miejscu – bazie Evreux.

Francja jest jednym z kilku państw Europy, które zakupiły średnie samoloty transportowe Lockheed Martin C-130J Super Hercules. Bazowa umowa obejmuje także opcję kontraktową na trzecią parę, która może zostanie wykorzystana w przyszłości. Ma to związek z nawiązaniem współpracy z Niemcami, którzy planują zakup sześciu C-130J Super Hercules i utworzenie z Francuzami wspólnej jednostki właśnie w Evreux.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Francji
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc