Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy seryjny Tejas Mk 1A oblatany

Fot. HAL

28 marca w Bengaluru w południowych Indiach doszło do oblatania pierwszego seryjnego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego HAL Tejas Mk 1A przeznaczonego dla Sił Powietrznych Indii.

Jak wskazuje producent, lot trwał jedynie 18 minut i pozwolił na sprawdzenie w praktyce działań urządzeń pokładowych. Zgodnie z harmonogramem, egzemplarz o rejestracji LA-5033 ma zostać dostarczony zamawiającemu w bieżącym roku jako jeden z trzech pierwszych samolotów Tejas Mk 1A. Łącznie HAL, na mocy kontraktu podpisanego w lutym 2021 roku, dostarczy 83 egzemplarze (w tym dziesięć w wersji dwumiejscowej). Produkcja całej partii ma zakończyć się w 2029 roku – dzięki temu liczba samolotów rodziny Tejas w strukturach Sił Powietrznych Indii przekroczy 100 sztuk.

HAL Tejas Mk 1A otrzymały nowe wyposażenie i możliwości operacyjne. Wśród nich można wymienić m.in. silniki General Electric F404-GE-IN20, stacje radiolokacyjne Elta Systems EL/M-2052, pokładowy system walki elektronicznej, sondę do uzupełniania paliwa w powietrzu czy też integrację z kierowanymi pociskami MBDA ASRAAM.

Zgodnie z planami rodzina samolotów HAL Tejas ma zastąpić w strukturach Sił Powietrznych Indii przestarzałe MiG-i-21. Obecnie wersja Mk 1 jest eksploatowana przez dwie eskadry (18. oraz 45.), które stacjonują w bazie lotniczej Sulur w południowej części kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc