Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy polski C-130H Hercules przygotowany do lotów

Fot. Łukasz Pacholski

W połowie lutego, dzięki uprzejmości 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, nasz wysłannik miał okazję obejrzeć pierwszy egzemplarz średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules, który został przygotowany do eksploatacji w Siłach Powietrznych.

Dawny 91-9141 trafił do Powidza w grudniu 2023 roku. Jego transfer został zrealizowany poprzez procedurę Ramp-to-Ramp, która dotyczy przekazywania przez administrację Stanów Zjednoczonych sprzętu wojskowego pochodzącego bezpośrednio z jednostek amerykańskich. Przed dostawą do Powidza samolot przeszedł przegląd, naprawę i wymianę zużytych komponentów w zakładach OGMA w Portugalii – wybór tego wykonawcy został przeprowadzony przez dotychczasowego użytkownika, czyli Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Po dostawie do Powidza maszyna przeszła proces przemalowania i naniesienia krajowych znaków przynależności państwowej oraz rejestracji. Obecnie operuje pod numerem „1511”, co stanowi kontynuację numeracji samolotów C-130E Hercules (1501-1508). Przyszłe „1509” oraz „1510” to dwa pierwsze C-130H Hercules, które obecnie przechodzą okresowy przegląd strukturalny PDM w Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Według dostępnego stanu wiedzy, pierwsze loty nowego nabytku Sił Powietrznych zaplanowano na drugą połowę lutego bieżącego roku.

Jak wskazują informacje, C-130H Hercules 1511 nie przeszedł przeglądu PDM w Portugalii. Jest to wynik dostępności resursu międzyremontowego, który wynosi jeszcze około 22 miesięcy. Z tego też względu, trafi on do wybranego przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych ośrodka (najprawdopodobniej) pod koniec 2025 roku. Ciekawostką jest fakt, że samolot jest znany polskim załogom, gdyż w przeszłości był wykorzystywany do szkolenia personelu 33. Bazy Lotnictwa Transportowego – poprzez procedurę FMS Polacy przechodzili proces szkolenia na C-130E Hercules (już nie eksploatowane w Stanach Zjednoczonych) na C-130H, a potem w Powidzu realizowano teoretyczny kurs niwelujący różnice pomiędzy modelami.

Więcej informacji o programie C-130H Hercules w Siłach Powietrznych opublikujemy w jednym z najbliższych numerów miesięcznika Lotnictwo Aviation International.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc