Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy most szturmowy Leguan przekazany Norwegii

Wojska Lądowe Królestwa Norwegii otrzymały pierwszy most szturmowy Leguan na podwoziu czołgu Leopard 2. Jego dostawę zrealizowano ponad pół roku przed terminem. Fot. KMW

27 października odbyła się ceremonia przekazania pierwszego z sześciu mostów szturmowych Leguan, które mają trafić do wyposażenia Wojsk Lądowych Królestwa Norwegii (Hæren).

Poza przedstawicielami producenta, niemieckiej spółki produkcji Krauss-Maffei Wegmann, w ceremonii wzięli udział przedstawiciele norweskiej Agencji Zamówień Obronnych (Forsvaretmateriell). Według deklaracji przedstawicieli KKMW, dostawa zamówionych mostów, pomimo pandemii COVID-19, zostanie zakończona przed pierwotnie zakładanym terminem. Zgodnie z umową pierwszy most miał być dostarczony dopiero latem 2022 r. Na mocy umowy z 2019 r. Norwegia zakupiła sześć mostów szturmowych Leguan na podwoziu czołgu Leopard 2, symulatory i pakiet wyposażenia pomocniczego. Warto dodać, że Norwegia wcześniej również użytkowała mosty Leguan, lecz na podwoziu czołgu Leopard 1. Dostawa ta jest istotnym, choć nie jedynym elementem programu modernizacji sprzętu inżynieryjnego Hæren.

Leguan to most szturmowy składający się z dwóch przęseł. Możliwe jest położenie za jego pomocą jednej przeprawy o długości 26 m lub dwóch o długości 14 m każda, przęsła mają szerokość 4,01 m. Most Leguan spełnia klasę obciążenia MLC80, jest więc w stanie zapewnić przeprawę czołgu o masie do ok. 72 ton lub pojazdów kołowych o masie do ok. 83,5 tony. Most rozkładany jest w płaszczyźnie poziomej, co utrudnia wykrycie jego rozkładania w porównaniu z mostami nożycowymi, rozkładanymi pionowo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc