Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leguany dla Bundeswehry

23 lipca Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) podpisał z firmą Krauss-Maffei Wegman (KMW) umowę na dostawę mostów szturmowych na podwoziu czołgu Leopard 2. Umowa ma wartość ok. 280 mln EUR netto  i dotyczy dostawy 24 Leguanów w latach 2023-2028. Poza samymi mostami, Bundeswehra otrzyma również sprzęt szkoleniowy, pomocniczy, systemy nawigacji itd.

Leguan jest w stanie ułożyć jeden most o długości 26 metrów lub dwa przęsła o długości 14 metrów każde (maksymalna szerokość wynosi 4 metry). Nośność przęsła plasuje się w klasie nośności MLC80, co oznacza zdolność do zapewnienia przeprawy pojazdom gąsienicowym o masie do 72,6 tony lub zestawom kołowym o masie do 83,5 tony. Most układany jest poziomo, co oznacza większą skrytość działania, aniżeli w przypadku mostów nożycowych.

Będą to kolejne Leguany w służbie Bundeswehry, pierwszych siedem pojazdów zamówiono w 2016 r. Zastępują one przestarzałe mosty Biber na podwoziu Leoparda 1. Oficjalnie zakup realizowany jest w związku z udziałem Bundeswehry w grupie zadaniowej bardzo szybkiego reagowania NATO (VJTF) w 2023 r.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: KMW
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc