Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze czołgi Abrams dostarczone do Polski

Fot. plut. Aleksander Perz

28 czerwca w Szczecinie odbyła się uroczystość odbioru pierwszej partii, czternastu, czołgów podstawowych M1A1 Abrams, które zostały zakupione na potrzeby Wojska Polskiego w Stanach Zjednoczonych.

Zakontraktowany, w styczniu 2023 roku, sprzęt wyruszył w drogę do Polski na początku czerwca bieżącego roku, o czym informował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwsza transza obejmuje czternaście czołgów oraz trzy wozy zabezpieczenia technicznego BAE Systems M88A2 HERCULES. Jak wskazał szef resortu obrony, jeszcze w tym roku do Polski mają zostać dostarczone kolejne czołgi (28 sztuk). Cała partia 116 wozów ma posłużyć do szybkiego uzupełnienia potencjału Wojska Polskiego uszczuplonego wskutek przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy dużej liczby czołgów rodziny T-72 oraz Leopard 2A4.

Pierwsze 14 czołgów podstawowych M1A1 Abrams krótko po wyładunku ze statku w Szczecinie. Fot. Tomasz Grotnik

Jak wskazał, obecny w Szczecinie, minister Mariusz Błaszczak – Przede wszystkim chciałbym podziękować mojemu odpowiednikowi z rządzie Stanów Zjednoczonych, sekretarzowi obrony USA Lloydowi Austinowi. Dzięki wsparciu ze strony sekretarza Austina zachowaliśmy tak wysokie tempo. Ostatnio, kiedy rozmawiałem z Lloydem Austinem, a było to w sobotę, rozmawialiśmy przede wszystkim na temat sytuacji w Rosji. na temat inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Nie omieszkałem podziękować za to, że te czołgi są już dostarczane, bo przecież już wtedy zmierzały do Polski. Lloyd Austin powiedział wtedy, że z pewnością będziemy  z tych czołgów zadowoleni. Ja wiem, że już jesteśmy zadowoleni dlatego, że rozmawiałem z naszymi czołgistami, którzy już zakończyli szkolenie na czołgach Abrams. A zakończyli takie szkolenie dlatego, że razem z US Army, razem z wojskami lądowymi Stanów Zjednoczonych zorganizowaliśmy „Akademię Abrams” i nasze załogi z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wschodniej Polski, już są przeszkolone. A więc zaraz przejmą te czołgi i trafią one na wyposażenie i będą stanowiły, rzeczywiście zaporę nie do przebicia. One zamkną „Bramę Brzeską”. Naszym zadaniem jest odstraszenie agresora. Spowodowanie tego, aby agresor nie wtargną na ziemie polskie.

W uroczystości symbolicznego przekazania wozów uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. Tomasz Grotnik

Zgodnie z planami, które ogłoszono pod koniec ubiegłego roku, 116 zamówionych w styczniu 2023 roku (używanych) czołgów M1A1 Abrams ma trafić do batalionu czołgów w Wesołej (1. Brygada Pancerna) oraz Żurawicy (21. Brygada Strzelców Podhalańskich). Poza nimi, w styczniowym pakiecie, Polska zakupiła w Stanach Zjednoczonych także dwanaście wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, osiem mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, sześć wozów dowodzenia M577 oraz 26 samochodów HMMWV skonfigurowanych do roli warsztatów. Dodatkowo umowa obejmuje także pakiet amunicji, a także usługi szkolno-logistyczne. Dotychczas na terenie Polski przeszkolono ponad 200 żołnierzy.

Do Polski dotarły też trzy wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System). Fot. Tomasz Grotnik

Jak podkreślają przedstawiciele BAE Systems, dostawcy wozów zabezpieczenia technicznego - Cieszymy się, że pierwsza dostawa wzt M88A2 dotarła do Polski. Pomogą one wzmocnić formacje pancerne polskich Wojsk Lądowych. M88A2 to platforma o dużych możliwościach, zdolna do ewakuacji i udzielania wsparcia każdemu pojazdowi znajdującemu się na wyposażeniu sił zbrojnych.

Inspektor Wojsk Lądowych gen. dyw. Maciej Jabłoński prezentuje ministrowi Błaszczakowi czołg Abrams. Fot. Tomasz Grotnik

Czołgi M1A1 Abrams, podobnie jak zamówione wcześniej fabrycznie nowe M1A2 SEPv3 Abrams trafią do jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej, która ma odpowiadać za zabezpieczenie tzw. bramy brzeskiej. Część pojazdów, zgodnie z deklaracjami szefa resortu obrony, trafi także do pododdziałów 1. Dywizji Piechoty Legionów, które mają operować na styku granicy odpowiedzialności operacyjnej z 18. Dywizją Zmechanizowaną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc