Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze armatohaubice K9 odebrane przez Estońskie Siły Obronne

Ministerstwo Obrony Estonii

9 października Estońskie Siły Obronne oficjalnie odebrały i wdrożyły do służby pierwsze 155 mm armatohaubice samobieżne K9 produkcji południowokoreańskiej formy Hanwha. Pierwsze dwa działa zostały dostarczone jeszcze w sierpniu, a po oficjalnym włączeniu do służby będą używane przez dywzijon artylerii 1. Brygady Piechoty Wojsk Lądowych Estońskich Sił Obronnych.

Łącznie Estonia ma otrzymać 18 dział tego typu, za które Tallin zapłacił 83 mln EUR w ramach umowy zawartej w 2018 r. z rządem Republiki Korei i wykorzystanej w 2019 r. opcji kontraktowej (odpowiednio 12 i 6 dział). Sprzęt pochodzi z zapasów Sił Zbrojnych Republiki Korei, a najstarsze działa mają nawet 10 lat.

Wraz z zakończeniem dostaw, które potrwają trzy lata, dywizjon artylerii zostanie przekształcony w dywizjon artylerii samobieżnej. K9 zastąpią w nim ciągnione 155 mm haubicoarmaty FH70. Docelowo K9 zostaną poddane modyfikacji poprzez wyposażenie ich w NATO-wskie systemy łączności i dodatkowy sprzęt standardowy dla Estońskich Sił Obronnych. Ponadto zostaną przemalowane – otrzymają kamuflaż lepiej dostosowany do lokalnych warunków geograficznych, także standardowy dla już używanych wozów bojowych i pojazdów.

Wejście do służby w Estońskich Siłach Obronnych dział K9 to kolejny sukces eksportowy koncernu Hanwha Techwin. K9 zostały dotąd wybrane przez sześciu użytkowników zagranicznych (w tym niektórzy produkują lub będą produkować własne zmodyfikowane odmiany K9 na licencji). Zmodyfikowane podwozie K9 jest produkowane na licencji w Hucie Stalowa Wola do 155 mm armatohaubicy samobieżnej Krab.  Tylko dla Sił Zbrojnych Republiki Korei wyprodukowano 1104 działa K9 i 74 zmodernizowane K9A1. W przyszłości mają być zmodernizowane do standardu K9A2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Pierwsze armatohaubice K9 odebrane przez Estońskie Siły Obronne”

  1. Pancerwafel, może ruszysz głową i pomyślisz? Może nowy krab jest droższy(jakieś 3-4*) od 10-letniego k9? W 2016r. Podpisano kontrakt z HSW na produkcję 96 Krabów za 4.6mld złotych😉 teraz koszty są większe o spory procent więc te ich 83mln euro pewnie nie starczyłoby na 7 nowych krabów😉

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc