Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Paris Air Show 2023 – Radar Raytheon PhantomStrike nie tylko dla FA-50

Fot. Łukasz Pacholski

W czasie odbywającego się w Paryżu 54. Salonu Lotniczego i Kosmicznego przedstawiciele korporacji Raytheon przekazali garść dodatkowych informacji dotyczących stacji radiolokacyjnej PhantomStrike, która została wybrana m.in. do polskich KAI FA-50 Fighting Eagle.

Podczas prezentacji, dla przedstawiciela redakcji ZBiAM, przedstawiciele producenta wskazali kilka ciekawych informacji. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, produkcja pierwszych radarów ma rozpocząć się na początku 2024 roku, a dostawy seryjnych zostaną zapoczątkowane do Republiki Korei w 2025 roku. Początkowo produkcja ma obejmować cztery urządzenia miesięcznie, jednak możliwe jest zwiększenie tempa do 14 sztuk. Pierwszą platformą mają być odrzutowe samoloty bojowe KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20, jednak Raytheon rozpoczął już działania zmierzające do zaoferowania urządzenia także na innych typach statków powietrznych. Ma to związek z faktem, że jednocześnie opracowywane są dwa rozmiary stacji radiolokacyjnej.

W przypadku Polski, jak powszechnie wiadomo, PhantomStrike zostały wybrane do samolotów KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20. W przypadku pozostałych dwunastu sztuk (FA-50GF), których dostawy do Polski mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach, Raytheon oczekuje, że wymiana radaru nastąpi w wybranym centrum obsługowym zlokalizowanym na terytorium Polski. Co więcej, deklaracje polityczne oraz wojskowe dotyczące modernizacji 48 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb powodują, że Polska staje się także celem marketingowym w zakresie drugiej odmiany radaru PhantomStrike, który wykorzystuje antenę o większej średnicy.

Jak wskazuje Raytheon, wśród wielu atutów radaru nowej generacji należy wymienić niewielką liczbę części (trzy osobne bloki i agregaty pokładowe połączone okablowaniem), a także krótki czas uruchomienia (do 3 minut). Innym ważnym atutem jest także wysoki wskaźnik niezawodności. Jak wskazano na prezentacji, usterka anteny radaru PhantomStrike spodziewana jest po 10000 godzinach pracy. W przypadku pozostałych komponentów wskaźnik wynosi 2000 godzin.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc