Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Radar LTAMDS Raytheona pomyślnie zaliczył drugi test ze strzelaniem

Fot. Raytheon

Raytheon, dział firmy RTX, pomyślnie przeprowadził kolejny test ze strzelaniem z wykorzystaniem zaawansowanego radaru o polu widzenia 360 stopni znanego jako LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor – Sensor Dolnej Warstwy Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej).

Próba ta, podczas której miał wykryć i śledzić zagrożenie w postaci taktycznego pocisku balistycznego to kolejny już udany test z udziałem LTAMDS po niedawnym przechwyceniu pocisku manewrującego oraz zakończonych niedawno  testach weryfikacyjnych  kontraktora (Contractor Verification Tests).

Rezultaty wszystkich ukończonych prób potwierdzają wysoką skuteczność działania radaru LTAMDS oraz postęp w pracach rozwojowych i testowaniu.

Podczas najnowszego testu, przeprowadzonego we współpracy z Wojskami Lądowymi USA, wystrzelono cel symulujący taktyczny pocisk balistyczny, który poruszał się po torze charakterystycznym dla tego typu celów. Wystrzelony pocisk  został wykryty i namierzony przez radar LTAMDS, a pozyskane przez sensor dane o jego pozycji zostały przekazane do zintegrowanego systemu dowodzenia i kierowania walką -  IBCS w celu wydania komendy przechwycenia. Następnie radar LTAMDS pokierował pociskiem przechwytującym PAC-3 Cost Reduction Initiative (CRI), który pomyślnie przechwycił cel.

– Podczas każdego testu radar LTAMDS musi stawić czoła realistycznym zagrożeniom, jakie nasze wojska mogą rzeczywiście napotkać na polu walki, a każda zakończona sukcesem próba pokazuje wzrost możliwości tego przełomowego radaru – powiedział pułkownik Wojsk Lądowych USA Jason Tate, kierownik działu sensorów (STARE) w biurze programowym ds. broni rakietowej i przestrzeni kosmicznej (PEO Missiles and Space). – Od samego początku naszym celem jest zaprojektowanie radaru nowej generacji, który dzięki swoim możliwościom wyprzedzi całą gamę obecnych i przyszłych zagrożeń. Cel ten osiągniemy właśnie dzięki LTAMDS.

Sześć radarów LTAMDS przechodzi obecnie jednoczesne testy i integrację na poligonach należących do rządu USA i firmy Raytheon. Formalne testy będą kontynuowane w 2024 r.

LTAMDS to radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji przeznaczony dla Wojsk Lądowych USA. Jest to radar o polu widzenia 360 stopni z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array – AESA) oparty na produkowanym przez Raytheon azotku galu. Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych.

Źródło: Raytheon.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc