Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Oświadczenie Pentagonu w sprawie transferu MiG-ów-29

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wydał własne oświadczenie związane z informacji, które opublikowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot. Łukasz Pacholski

8 marca polski MSZ wydał oświadczenie w sprawie kwestii przekazania samolotów myśliwskich MiG-29 Ukrainie. Biorąc pod uwagę jego treść, nie może dziwić, że tego samego dnia pojawiło się oświadczenie amerykańskiego Departamentu Obrony.

W upublicznionym amerykańskim komunikacie prasowym czytamy: W związku z wydanym dziś oświadczeniem jesteśmy w kontakcie z polskim rządem. Jak powiedzieliśmy, decyzja o przekazaniu Ukrainie polskich samolotów należy ostatecznie do polskiego rządu. Będziemy nadal konsultować się z naszymi Sojusznikami oraz parterami w sprawie bieżącej pomocy dla Ukrainy, ponieważ propozycja Polski pokazuje tylko część złożoności, jaką przedstawia ta kwestia. Perspektywa samolotów myśliwskich „będących w gestii rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” przebazowywanych z bazy amerykańskiej bądź NATO w Republice Federalnej Niemiec w objętą walkami przestrzeń powietrzną Ukrainy budzi poważne obawy całego NATO. Po prostu nie jest dla nas jasne czy istnieje merytoryczne uzasadnienie. Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami z NATO w sprawie wyzwań logistycznych ale nie wierzymy aby propozycja Polska była do przyjęcia.

Rząd Ukrainy od kilku dni informuje o chęci przejęcia samolotów bojowych MiG-29 eksploatowanych przez państwa NATO. Ten pomysł miałby umożliwić utrzymanie potencjału lotnictwa wojskowego, które nadal prowadzi walki z Rosjanami. Inicjatywa popierana jest przez rząd Stanów Zjednoczonych, jednak dotychczas żadne wiążące decyzje nie zapadły. Wiadomo, że nieokreślone państwo dostarczyło już Ukrainie kierowane pociski klasy powietrze-powietrze, a dodatkowo państwa NATO oraz Unii Europejskiej dostarczają zestawy przeciwpancerne różnych typów oraz przenośne systemy przeciwlotnicze.

Obok Polski samoloty MiG-29 są nadal eksploatowane przez Słowację oraz Bułgarię. Dodatkowo to ostatnie państwo wykorzystuje także szturmowe Su-25, które również mogłyby stanowić wzmocnienie potencjału ukraińskiego lotnictwa wojskowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc