Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie MiG-i-29 trafią do Ukrainy – oświadczenie MSZ

Oświadczenie MSZ może oznaczać, że Polska i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie sposobu przekazania używanych przez Siły Powietrzne samolotów MiG-29 stronie ukraińskiej. Fot. Łukasz Pacholski

8 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie kwestii przekazania samolotów myśliwskich MiG-29 Ukrainie. W transferze ma pośredniczyć administracja Stanów Zjednoczonych.

W opublikowanym oświadczeniu czytamy: Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MiG-29 – o podobne działanie.

Władze ukraińskie, od kilku dni, informowały o poszukiwaniu możliwości przejęcia samolotów produkcji wschodniej (MiG-29 oraz Su-25) znajdujących się w zasobach europejskich państw NATO. Obok Polski mowa o Bułgarii oraz Słowacji.

W przypadku Polski, MiG-i-29 są eksploatowane w liczbie około 28 egzemplarzy w dwóch bazach lotniczych (w Mińsku Mazowieckim oraz Malborku). W ostatnich latach spisano ze stanu cztery egzemplarze. Dodatkowo maszyny stacjonujące w Mińsku Mazowieckim przeszły proces modyfikacji wyposażenia pokładowego, który m.in. obejmuje nowy system IFF oraz urządzenia łączności pracujące w standardzie Have Quick (w obu przypadkach musiałyby zostać zdemontowane przed dostawą stronie ukraińskiej).

Według dotychczasowych (niepotwierdzonych) informacji prasowych, w zamian za MiG-i-29 Polska może otrzymać nieokreśloną liczbę wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. Obecnie brak informacji o szczegółach tego porozumienia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 comments on “Polskie MiG-i-29 trafią do Ukrainy – oświadczenie MSZ”

 1. To jak to jest my mamy dostarczyć 28 MIG 29 i w zamian za to kupić od USA używane F16 nie zgadzam się wymiana tak ale zakup używanych to chore jest kto tak myśli w rządzie Polskim od razu niech się poda do dymisji

 2. Masakryczne państwo oddajemy Migi a musimy kupić stare F-16 super interes gratuluje rządzącym brawo

 3. Nasze Migi pochodzą z końcówki lat 80 i początku lat 90, z czego większość to sprzęt z RFN kupiony po 1$ za sztukę, także i one jaki i F-16 do najmłodszych nie należą, wszystko zależy od wersji F-16 jak i lat produkcji, i jeżeli cena ów 16 również za symboliczne 1$ jak to też było w przypadku starych samolotów transportowych przekazanych od USA to bardzo proszę możemy się wymieniać, tylko też z warunkiem migi lądują w Niemczech a F-16 w Polsce w tym samym dniu ,a nie że my wyślemy a potem latami będziemy czekali na realizację "zakupu wymiany"

 4. Jeśli w zamian będą F-16 to zgodzić się tylko na nowsze block 50/52 przynajmniej a do tego trzeba ogarnąć dość długie przeszkolenie załóg i obsługi technicznej, wyposażyć całe zaplecze techniczne, dodatkowe uzbrojenie itd. Nie taka prosta sprawa

 5. Co to jest za interes? My mamy dostarczyć nasze 28 MIG 29 i w zamian za to kupić od USA używane F16 za nie wiadomo jaką kwotę? Ile już takich "interesów" było na przestrzeni ostatnich 20 lat z USA? NIE ZGADZAM SIĘ (ZA MOJE PODATKI)!!!!!

 6. Unia i Nato niech też ruszy dupę i swinansuje nam nowe E-fy za te Migi. A jeżeli nie nowe, to prawie nowe. Amerykanie mają tego dużo na stanie.

 7. Paradoksalnie zakupione ewentualne używane f-16 mogą mieć większe możliwości bojowe niż te obecnie eksploatowane przez nas.
  Na pustyni w Arizonie składowane f-16 stoją calkowicie wybebeszone ze wszystkiego a kadłuby mają duży zapas resursow .
  Kupując je możemy wsadzić tam lepszy silnik nowszy radiolokator aesa i wiele nowocześniejszych systemów niż mają nasze f-16 .
  A tych migów i tak musimy się pozbyć bo to wyeksploatowane złomy . To samo z su-22 .
  Obecnie najbardziej optymalne dla nas wyjście to zakup 24-48 f-16 nowych lub używanych , modernizacja posiadanych do standardu V i jak najszybsze dostawy dla nas zakontraktowanych f-35.
  Posiadając taka flote samolotów będziemy mieć siły powietrzne jedne z silniejszych w Europie

 8. A chytre małe polaczki znowu tylko o pieniążkach,życzę wszystkim
  szmaciarzom ,żeby te pieniążki, mająteczki i jeszcze o wiele
  więcej stracili ,to wtedy będzie choć trochę sprawiedliwiej.
  Jestem o to spokojny bo moje prognozy ,czy przepowiednie zawsze
  się sprawdzają ha ha ha.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc