Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kupią prawie tysiąc pocisków AIM-120C-8 AMRAAM

Fot. Bundeswehr

19 lipca amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu niemieckiego zapytania ofertowego (Letter of Request) w sprawie możliwości zakupu dużej partii kierowanych pocisków AIM-120C-8 AMRAAM.

Jak wskazuje upubliczniona dokumentacja, władze Republiki Federalnej Niemiec są zainteresowane zakupem 969 egzemplarzy pocisków AIM-120C-8 AMRAAM, które są produkowane przez korporację RTX. Wraz z pakietem części zamiennych, a także usługami wsparcia (szkolno-logistycznymi, a także naprawczymi) całość wyceniono na maksymalną kwotę 2,9 mld USD. W przypadku zakupu broń będzie stanowić uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych eksploatowanych przez Luftwaffe – mowa o znajdujących się w linii Eurofighterach, a także zamówionych w Stanach Zjednoczonych 35 samolotach Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Rodzina pocisków AIM-120 AMRAAM została wyprodukowana w liczbie ponad 12000 egzemplarzy z czego odpalono około 5000 (w większości w ramach prób i ćwiczeń). W działaniach bojowych przypisano im zestrzelenie ponad 13 załogowych statków powietrznych (tylko w walkach powietrze-powietrze). Obecnie są także używane na Ukrainie, gdzie stanowią środki bojowe dla zestawów NASAMS. Wersja D-3 została już dopuszczona do sprzedaży eksportowej przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Wśród państw, które otrzymały zgody można wymienić m.in. Wielką Brytanię, Kanadę oraz Australię.

Niemieckie doświadczenia w zakresie użycia pocisków rodziny AIM-120 AMRAAM sięgają 1991 roku, kiedy zamówiono pierwszą transzę 96 sztuk (AIM-120A), które dostarczono w latach 1995-1998. Były przeznaczone do eksploatowanych w Luftwaffe samolotach F-4F Phantom II. W 1995 roku zamówiono drugą transzę (320 AIM-120B), które trafiły do Niemiec w latach 1999-2001. Początkowo były wykorzystywane jako uzbrojenie F-4F Phantom II, a później zintegrowano z nimi Eurofightery.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niemcy kupią prawie tysiąc pocisków AIM-120C-8 AMRAAM”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc