Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AIM-120D-3 AMRAAM bliżej wdrożenia do eksploatacji

Fot. Raytheon

18 kwietnia korporacja Raytheon poinformowała, że specjaliści Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zakończyli, z wynikiem pozytywnym, audyt programu kierowanego pocisku AIM-120D-3 AMRAAM. Powyższa informacja powoduje, że jeszcze w bieżącym roku broń może wejść do eksploatacji.

Rozwijana od kilku ostatnich lat wersja D-3 stanowi element projektu F3R (Form, Fit, Function Refresh), który obejmuje ponad 15 zmian w zakresie agregatów i systemów elektronicznych. Umożliwiło to zwiększenie potencjału operacyjnego, a w połączeniu z innymi zmianami, także zasięgu bojowego, który (nieoficjalnie) przekracza 120 km. Produkcja seryjna została uruchomiona w sierpniu 2022 roku, kiedy wersja D-3 została zakontraktowana w ramach 36. partii produkcyjnej (dostawy do końca sierpnia 2025 roku). Ich nosicielami będą m.in. wielozadaniowe samoloty bojowe znajdujące się na uzbrojeniu amerykańskich sił zbrojnych.

Wersja D-3 została już dopuszczona do sprzedaży eksportowej przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Wśród państw, które otrzymały zgody można wymienić m.in. Wielką Brytanię, Kanadę oraz Australię. Rodzina pocisków AIM-120 AMRAAM została wyprodukowana w liczbie ponad 12000 egzemplarzy z czego odpalono około 5000 (w większości w ramach prób i ćwiczeń). W działaniach bojowych przypisano im zestrzelenie ponad 13 załogowych statków powietrznych (tylko w walkach powietrze-powietrze). Obecnie są także używane na Ukrainie, gdzie stanowią środki bojowe dla zestawów NASAMS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc