Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

NASAMS już na Ukrainie

Według słów prezydenta Zełenskiego, pierwszy zestaw przeciwlotniczy NASAMS jest już na Ukrainie. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

25 września prezydent Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla CBS News, poinformował, że pierwszy zestaw przeciwlotniczy NASAMS został dostarczony na terytorium tego kraju.


Szczegóły nie są znane. W ramach pakietów pomocy wojskowej, która jest zapewniana Ukrainie przez Stany Zjednoczone, dotychczas zadeklarowano dostawę ośmiu zestawów – każdy z nich obejmuje sześć wyrzutni, stacje radiolokacyjną oraz stanowiska kierowania ogniem i dowodzenia. Powyższa broń może zapewnić ochronę kluczowych obiektów o znaczeniu strategicznym bądź znaleźć się w pobliżu linii frontu w celu zwiększenia potencjału obrony przeciwlotniczej przed zagrożeniem ze strony pocisków manewrujących oraz lotnictwa rosyjskiego.

Z całą pewnością dostawa systemów NASAMS będzie stanowić nową jakość ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, która obecnie oparta jest na zestawach produkcji wschodniej oraz dostarczanych przez państwa NATO przenośnych systemach krótkiego zasięgu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że w ciągu najbliższych tygodni NASAMS ma szanse na chrzest bojowy, o ile zakończono szkolenie ukraińskiego personelu. Obecnie brak informacji jakie pociski przeciwlotnicze dostarczono wraz z nim. Poza AIM-120 AMRAAM może wykorzystywać także AIM-9X Sidewinder oraz AIM-120 AMRAAM-ER.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “NASAMS już na Ukrainie”

  1. Informacja odwołana. Był błąd w tłumaczeniu CBS. Amerykanie podali że pierwsze NASAMS-y będą na Ukrainie za dwa miesiące.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc