Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NASAMS już na Ukrainie

Według słów prezydenta Zełenskiego, pierwszy zestaw przeciwlotniczy NASAMS jest już na Ukrainie. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

25 września prezydent Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla CBS News, poinformował, że pierwszy zestaw przeciwlotniczy NASAMS został dostarczony na terytorium tego kraju.


Szczegóły nie są znane. W ramach pakietów pomocy wojskowej, która jest zapewniana Ukrainie przez Stany Zjednoczone, dotychczas zadeklarowano dostawę ośmiu zestawów – każdy z nich obejmuje sześć wyrzutni, stacje radiolokacyjną oraz stanowiska kierowania ogniem i dowodzenia. Powyższa broń może zapewnić ochronę kluczowych obiektów o znaczeniu strategicznym bądź znaleźć się w pobliżu linii frontu w celu zwiększenia potencjału obrony przeciwlotniczej przed zagrożeniem ze strony pocisków manewrujących oraz lotnictwa rosyjskiego.

Z całą pewnością dostawa systemów NASAMS będzie stanowić nową jakość ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, która obecnie oparta jest na zestawach produkcji wschodniej oraz dostarczanych przez państwa NATO przenośnych systemach krótkiego zasięgu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że w ciągu najbliższych tygodni NASAMS ma szanse na chrzest bojowy, o ile zakończono szkolenie ukraińskiego personelu. Obecnie brak informacji jakie pociski przeciwlotnicze dostarczono wraz z nim. Poza AIM-120 AMRAAM może wykorzystywać także AIM-9X Sidewinder oraz AIM-120 AMRAAM-ER.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “NASAMS już na Ukrainie”

  1. Informacja odwołana. Był błąd w tłumaczeniu CBS. Amerykanie podali że pierwsze NASAMS-y będą na Ukrainie za dwa miesiące.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc