Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Departament Stanu autoryzuje sprzedaż pocisków AIM-120C-8 AMRAAM Szwecji

Fot. USAF

7 lipca amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Szwecji partii kierowanych pocisków „powietrze-powietrze” AIM-120C-8 AMRAAM. Broń ma pozwolić na uzupełnienie zapasów magazynowych lotnictwa wojskowego tego kraju.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, Szwecja zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z formalnym wnioskiem w sprawie możliwości zakupu 250 bojowych pocisków AIM-120C-8 AMRAAM oraz pakietów części zamiennych oraz telemetrycznych. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 605 mln USD, a w przypadku podpisania głównym wykonawcą będzie producent, czyli korporacja Raytheon.

Pierwsze pociski AIM-120A AMRAAM zostały zakupione (w liczbie 213 sztuk) w 1994 roku. Była to podstawowa broń średniego zasięgu wdrażanych do linii wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS-39 Gripen. Kolejna partia, 53, AIM-120C-5 została zamówiona w 2004 roku. Obecnie, biorąc pod uwagę rozbudowę potencjału lotnictwa, a także zbliżającą się akcesję Szwecji do NATO, nie powinno zaskakiwać, że Szwedzi chcą rozbudować zapasy magazynowe – nie można też wykluczyć, że starsze egzemplarze trafią jako pomoc wojskowa na Ukrainę.

Rodzina pocisków AIM-120 AMRAAM została wyprodukowana w liczbie ponad 12000 egzemplarzy z czego odpalono około 5000 (w większości w ramach prób i ćwiczeń). W działaniach bojowych przypisano im zestrzelenie ponad 13 załogowych statków powietrznych (tylko w walkach powietrze-powietrze). Obecnie są także używane na Ukrainie, gdzie stanowią środki bojowe dla zestawów NASAMS.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc