Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Naval Group rozpoczęła budowę strategicznego okrętu podwodnego nowej generacji

Fot. Naval Group

20 marca w stoczni Naval Group w Cherbourgu odbyła się uroczystość rozpoczęcia palenia blach do produkcji elementów kadłuba prototypowego strategicznego okrętu podwodnego nowej generacji, przeznaczonego dl francuskiej Marine nationale.

Program budowy następców strategicznych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Triomphant jest określany jako SNLE 3G (sous-marin nucléaire lanceur d'engins 3e génération). Prace badawczo-rozwojowe we i projektowania rozpoczęto oficjalnie w lutym 2021 roku. Naval Group planuje rozpocząć montaż różnych sekcji pierwszego okrętu podwodnego w latach 2026–2027, zaś jego wodowanie ma się odbyć na początku lat 30. Dostawą do francuskiej marynarki wojennej przewidywana jest po 2035 roku.

Program SNLE 3G jest realizowany wspólnie przez francuską Dyrekcję Generalną ds. Uzbrojenia (Direction Générale de l'Armement – DGA), która jest odpowiedzialna za ogólne zarządzanie projektem, Komisję Energii Atomowej (CEA) nadzorującą kwestie energii jądrowej oraz Naval Group, która jest odpowiedzialna za zarządzanie projektem dotyczącym projektu okrętów podwodnych, we współpracy z TechnicAtome specjalizującą się w zakresie kotłów jądrowych.

Pierwszy kontrakt, będący kontynuacją zamówienia przyznanego w lutym 2021 roku, obejmuje badania rozwojowe prowadzone do końca 2025 roku, a także zamówienia o długim terminie realizacji, produkcję pierwszych elementów kadłuba i kotłowni jądrowej prototypowego SNLE 3G oraz dostosowanie technologii wytwarzania w zakładach Naval Group do specyficznych wymagań programu. Produkcja głównych elementów siłowni jądrowej i układu napędowego do pierwszego SNLE 3G, rozpoczęła się już w filii Naval Group w Nantes-Indret.

W porównaniu ze swoimi poprzednikami, SNLE 3G będą cechować się szeregiem usprawnień technicznych w zakresie: dalszego wyciszenia, zwiększenia zdolności wykrywania (m.in. nowe sonary, wykorzystujące technologie światłowodowe), poprawy hydrodynamiki i zwrotności oraz systemu zarządzania walką. Nowa generacja francuski boomerów ma służyć nawet do lat 80.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc