Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NATCON 2021. ORP Ślązak zostanie dozbrojony

ORP Ślązak będzie dozbrojony w czasie remontu średniego. Fot. Tomasz Grotnik

W trakcie trwającej IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON 2021, która odbywa się w ramach targów „Balt Military Expo", inspektor Marynarki Wojennej zapowiedział dozbrojenie korwety patrolowej ORP Ślązak.

W trakcie debaty „Program Miecznik jako pochodna Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP szansą na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego i ośrodków naukowych”, inspektor Marynarki Wojennej wadm. Jarosław Ziemiański wyjaśnił, że w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych trwają prace nad doprowadzeniem korwety patrolowej ORP Ślązak do standardu jednostki wielozadaniowej.

Jak zapowiedział w czasie NATCON, ma to się odbyć drogą dozbrojenia i doposażenia okrętu w systemy elektroniczne i uzbrojenia, które mogą być na nim zainstalowane w ramach dopuszczalnych limitów masowych. Nie są znane szczegóły i kierunki tych prac. Technicznie jednostka jest przystosowana do montażu rakietowego systemu przeciwlotniczego, pocisków przeciwokrętowych oraz sonaru i wyrzutni torped lekkich do zwalczania okrętów podwodnych. Z drugiej strony wiadomo, że modyfikacje projektu w toku wieloletniej budowy korwety spowodowały ograniczenia masowe w ich instalacji.

Nie jest też jasne, czy chodzi o uzbrojenie nowo zakupione, czy też zdjęte z innych jednostek. Mogą to być np. pociski przeciwokrętowe Saab RBS15 Mk3 pochodzące z okrętu rakietowego typu Orkan, czy wyrzutnie torped MU90 z jednej z fregat. Jeszcze ważniejsze będzie uzbrojenie jednostki w system przeciwlotniczy i instalacja systemu walki elektronicznej oraz wyrzutni zakłóceń pasywnych.

W czasie NATCON wadm. Ziemiański poinformował, że prace związane z dozbrojeniem Ślązaka mają być zrealizowane w trakcie planowanego remontu średniego, co nie będzie skutkowało dodatkowym wycofaniem okrętu z użycia.

ORP Ślązak podniósł banderę 28 listopada 2019 r. Obecnie trwają badania eksploatacyjne jednostki.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 comments on “NATCON 2021. ORP Ślązak zostanie dozbrojony”

 1. Bardzo dobra decyzja aby dozbroić ORP Ślązak i nie marnować potencjału tego okrętu oraz wydanych na niego ogromnych środków. Dobrym i szybkim pomysłem jest użycie RBS-15 Mk3 czy torped Mu90, zainstalować wyrzutnie z rakietami Piorun i główne wyrzutnie OPL bliskiego zasięgu wraz z wspomnianymi systemami walki elektronicznej i emiterami zakłóceń pasywnych, które to wyposażenie może być w większości ujednolicone zarówno dla tego okrętu jak i nowych fregat czy dla następców okrętów rakietowych typu Orkan redukując koszty jednostkowe zakupu i koszty logistyki. Natomiast okręty patrolowe można zbudować o wiele taniej niż korwety.

 2. Rakiety przeciwokrętowe powinny trafić na okręt najszybciej-najlepiej takie jak trafią na Miecznika, przeciwlotnicze muszą być zgodne z tym co zostanie wybrane w ramach programu Narew, wyrzutnie torped 324mm tak jak autor pisze najlepiej z fregat OHP, sonar jak nie podkilowy to może przynajmniej holowany.

 3. .. jak beton wyrzucą to zmieści się wkład na 16VLSów, sam system MBDA nie zajmuje dużo miejsca.. przy lądowisku znajdzie się miejsce dla wyrzutni lekkich torped, a na śródokręciu po 4 na stronę RBSy i oczywiście holowany sonar.. i drzwi na burty.. dla zmniejszenia echa radarowego.. więcej ta korweta nie udźwignie.. a przydałoby się na tylnym pokładzie móc zainstalować po dwie "wróblownice" z piorunami.. i 35mm.. To Ślązak stałby się Lekką Korwetą 🙂

 4. Komory zęzowe są podobno zalane betonem, żeby dociążyć kadłub w miejsce brakującego i nie zainstalowanego pierwotnie uzbrojenia... będą to teraz wykuwać?
  btw - jak coś z tego wyjdzie to całkiem rozsądna decyzja ekonomiczna - skończenie rozgrzebanej jednostki.

 5. Moze ktos wyzej nad nim i nimi powie im wreszcie i wroci tych matolow do lekcji geografi ,Baltyk to tylko male jeziorko, ale oni maja wrazenie ze polandia ma wrogow na pcyfiku i antlaktyku
  Biedny Narod,ale dumne wladze[jaki narod taki rzad]

 6. To w takim razie po co Rosji Flota Bałtycka? Hobby takie? A granice mamy otwarte, jak Panu Polska śmierdzi to zawsze można skorzystać i wyjechać do tych bardziej oświeconych. Tylko zabierając ze sobą żeńską część rodziny doradzam mimo wszystko uważać na nadmierne ubogacenie kulturowe.

 7. Podstawa to torpedy ,rakiety łatwiej zniszczyć .Poza tym nie każde trafienie rakieta niszczy okręt ,trafienie torpedą go raczej zatopi .

 8. Nie RBS tylko NSM które można wykorzystać do niszczenia celów lodowych. Wtedy to będzie Fregata-niszczyciel. A nie tylko fregata

 9. W sumie to jakby tak uzbroić Ślązaka w 16 rakiet Gabriel V lub Exocet albo NSM, 32 Barak 8 lub Aster 30 albo ESSM i 40 C Dome to nie potrzebowalibyśmy Miecznika.

 10. Przy strategii "zalepiania dziur" MONu i braku doktryny, jakiegoś ogólnego ale wyznaczonego przez samo wojsko kierunku rozwoju zdolności, uzbrojenie jednego okrętu nic nie wniesie do potencjału SZ RP.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc