Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Modernizacja brytyjskich Asterów 30

Fot. OCCAR

8 grudnia dyrektor organu wykonawczego OCCAR (Organisation conjointe de coopération en matière d'armement, Organizacja Jednoczącej Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia), działając w imieniu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, podpisał 10. poprawkę do umowy S&E (Sustainment & Enhancement) z dyrektorem zarządzającym koncernem Eurosam.

Dokument S&E reguluje kwestie serwisowania i utrzymania w gotowości bojowej sprzętu i uzbrojenia. W tym konkretnym przypadki chodzi o dostosowanie eksploatowanych przez Royal Navy pocisków przeciwlotniczych MBDA Aster 30 do standardu Aster 30 Block 1 (B1).

Postanowienia poprawki mają wejść w życie w trakcie realizowania prac MLU (Mid-Life Update) tych pocisków. W ich trakcie zmodyfikowana zostanie m.in. głowica bojowa i oprogramowanie systemu autopilota. Podpisanie tej umowy jest związane z realizacją postanowień, ogłoszonego w maju bieżącego roku, programu The Sea Viper Evolution.

Wszystkie prace realizowane mają być w składzie amunicji Defence Munitions w Gosport (DM Gosport) znajdującego się koło Portsmouth. Pociski w odmianie Block 1 wykorzystywane były dotychczas w lądowych systemach SAMP/T (Sol-Air Moyenne-Portée/Terrestre) wykorzystywanych przez francuskie siły powietrzne i włoskie wojska lądowe. Block 1 charakteryzuje się zdolnością do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego zasięgu (do 600 km). Pozyskanie pocisków nowych lub zmodernizowanych do standardu Block 1 planują także Włochy i Francja. Zostaną w nie uzbrojone fregaty typów Horizon i FREMM, a w Marine Militare także okręty patrolowe PPA w wersjach Light Plus i Full.

Pierwszym i jak na razie jedynym użytkownikiem morskiej odmiany Aster 30 Block 1 są siły morskie Kataru eksploatujące korwety rakietowe typu Al-Zubarah (dwie jednostki w służbie od 2021 roku, kolejne dwie budowane we włoskiej stoczni Fincantieri w Muggiano).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc