Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu „Dynamic Move 2023-1”

Fot. J. Urbain/Belgian Navy Academy

Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych Dynamic Move 2023-1.

W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców.

„Dynamic Move 2023-1” to coroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (ang. Allied Maritime Command) w belgijskiej Akademii Marynarki Wojennej w Ostendzie. Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich.

Ćwiczenie oparte na fikcyjnym scenariuszu z wykorzystaniem rzeczywistej geografii, umożliwiło uczestnikom wykorzystanie realistycznych obliczeń do rozwiązywania problemów, takich jak czas potrzebny na neutralizację min, logistykę oraz przewidywaną odległość i kierunek dryfowania min. Przećwiczono dowodzenie działaniami wielu okrętów obrony przeciwminowej różnych klas, działających na różnych głębokościach wody, lokalizacjach, przy zmiennych warunkach pogodowych i zróżnicowanym ukształtowaniu dna morskiego.

Specjaliści z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża od lat biorą udział w ćwiczeniu „Dynamic Move 2023-1”. Jego międzynarodowy charakter sprawia, że wspólnie z sojusznikami stale współpracują nad poprawą bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania Państwa.

Ćwiczenie rozpoczęło się 23 stycznia i trwało dwa tygodnie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc