Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

LPR inwestuje w śmigłowce Airbus H135

Intensywna eksploatacja śmigłowców Airbus H135 powoduje, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zakup nowych silników, a nie remont obecnie posiadanych. Dodatkowo planuje zakup sześciu nowych wiropłatów. Fot. Łukasz Pacholski

17 czerwca Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia opublikował ogłoszenie dotyczące realizacji postępowania przetargowego w sprawie zakupu 48 silników lotniczych Pratt & Whitney Canada PW206B2/B3 przeznaczonych dla floty śmigłowców Airbus H135 eksploatowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Powyższy zakup wynika z faktu zbliżania się takiej samej liczby silników do okresu międzyremontowego. Najprawdopodobniej mowa o jednostkach napędowych dostarczonych wraz z pierwszą transzą śmigłowców Airbus H135 (dostarczone w latach 2009-2010 w liczbie 23 sztuk). Co ciekawe zakup nowych silników będzie transakcją wiązaną - w rozliczeniu wykonawca otrzyma 48 używanych jednostek napędowych, które zbliżają się do okresu międzyremontowego. Zgodnie z zapisami dokumentacji przetargowej, dostawy nowych silników miałyby zostać zrealizowane w okresie od sierpnia bieżącego roku do czerwca 2025 roku. Z kolei LPR miały przekazać obecnie używane od sierpnia 2021 roku do grudnia 2025 roku. Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie dokumentacji do 6 lipca bieżącego roku. Jedynym kryterium ma być cena. Kupowane jednostki napędowe (13 sztuk PW206B3 oraz 35 PW206B2) mają być nowe (wyprodukowane nie wcześniej niż rok przed podpisaniem umowy).

Dodatkowo ogłoszono także postępowanie w sprawie zakupu dziewiętnastu przekładni głównych przeznaczonych do śmigłowców tego typu. Podobnie jak w przypadku silników, także tutaj w ramach rozliczenia LPR dostarczy zwycięskiej firmie osiemnaście obecnie używanych przekładni, które osiągnęły limity międzyremontowe lub zostały wycofane z eksploatacji w wyniku usterek wymagających gruntownych napraw. W tym przypadku oferenci mają czas na składanie ofert do 9 lipca.

Obecnie śmigłowce Airbus H135 (w liczbie 27 egzemplarzy) stanowią ważny element krajowego systemu ratownictwa medycznego. Flota wylatała już ponad 90 tys. godzin przy wysokim poziomie gotowości. Obok wymiany silników, użytkownik ogłosił postępowanie na wymianę przekładni głównych na 19 egzemplarzach. Co ważne Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do zakupu sześciu nowych śmigłowców HEMS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “LPR inwestuje w śmigłowce Airbus H135”

  1. Bardzo dobre informacje o tych inwestycjach w LPR gdyż to jest ogólnopolski fundament naszego zabezpieczenia bezpieczeństwa zdrowotnego przy krótszym czasie czekania na ratunek niż jakikolwiek inny system. Śmigłowiec H-135 bardzo dobra maszyna i jeszcze długo posłuzy. Na bezpieczeństwie zdrowotnym nie można oszczędzać, załogi LPR uratowały tysiące ludzi i wielki szacunek dla tej służby.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc