Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

H135 zastąpią Gazelle w armii brytyjskiej

Śmigłowce Airbus H135 są już eksploatowane przez brytyjskie siły zbrojne m.in. w charakterze maszyn szkolno-treningowych. Dotychczas producent dostarczył ponad 1300 egzemplarzy, wiele z nich do wojska i służb porządku publicznego. Fot. RAF Valley

26 stycznia media brytyjskie poinformowały, że Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podjęło decyzję odnośnie wyboru następcy dla śmigłowców SA 341 Gazelle, których ostatnie egzemplarze mają zostać wycofane z eksploatacji do marca 2024 roku.

Upubliczniona decyzja wskazuje, że władze w Londynie zakupią partię wielozadaniowych śmigłowców Airbus H135 – decyzja zapadła w październiku ubiegłego roku, a podpisanie umowy planowane jest w najbliższym czasie. Ma ona objąć pięć egzemplarzy, jednak nie można wykluczyć opcji rozszerzającej zamówienie w związku z potrzebami operacyjnymi. Obecnie w strukturach armii brytyjskiej jest eksploatowanych siedemnaście śmigłowców Gazelle – są one wykorzystywane do zadań obserwacyjno-łącznikowych oraz rozpoznawczych na terytorium Wielkiej Brytanii (m.in. Irlandii Północnej) i w Kanadzie. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odmówiło komentarza czy nowe H135 będą także używane do tych samych zadań.

Wybór powyższej platformy nie powinien być także zaskoczeniem. Obecnie w brytyjskich siłach zbrojnych eksploatowanych jest 29 śmigłowców H135, które są wykorzystywane do zadań szkolno-treningowych na rzecz wszystkich jednostek lotnictwa brytyjskiego.

Dotychczas koncern Airbus dostarczył klientom na całym świecie ponad 1300 egzemplarzy wielozadaniowych śmigłowców H135. Wiele z nich trafiło do służb porządku publicznego bądź sił zbrojnych, w tym w Polsce, gdzie wiropłaty tego typu są eksploatowane przez Straż Graniczną (1) oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (27).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc