Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zakup silników do śmigłowców LPR do powtórki

Śmigłowce Airbus H135 eksploatowane przez LPR będą musiały poczekać dłużej na wymianę silników. Fot. Łukasz Pacholski

30 lipca Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia poinformował o unieważnieniu przetargu dotyczącego zakupu i wymiany 48 silników PW206B2/B3 używanych w śmigłowcach ratowniczych Airbus H135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 5 sierpnia przetarg uruchomiono ponownie.

W pierwszym postępowaniu jedyną ofertę złożyła firma Pratt & Whitney Canada Customer Service Centre Europe GmbH – przedstawiciel producenta silników. Jej oferta opiewała na kwotę 132 mln PLN brutto i mieściła się w zakładanym na 175,6 mln PLN brutto budżecie. Pomimo tego została ona odrzucona przez komisję przetargową 30 lipca.

Nowe postępowanie, ogłoszone 5 sierpnia, zakłada (ponownie) zakup 48 fabrycznie nowych silników (13 sztuk PW206B3 i 35 PW206B2). W rozliczeniu zamawiający przekaże 48 dotychczas eksploatowanych jednostek napędowych (13 PW206B3 i 35 PW206B2), które zostaną wyłączone z użycia po osiągnięciu limitów międzyremontowych. Co ciekawe, w postępowaniu znalazł się zapis o możliwości redukcji planowanego zakupu do nie mniej niż 44 silników.


Co ważne wymiana jednostek napędowych to nie jedyny program utrzymania w linii floty 27 śmigłowców Airbus H135 używanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. 6 sierpnia Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia poinformował o wyborze oferty firmy ZEZYK AVIATION s.r.o. z Republiki Czeskiej w sprawie zakupu jednej przekładni głównej oraz remontu 18 już używanych na śmigłowcach. Ma ona wartość 30,3 mln PLN brutto.

Obecnie flota śmigłowców HEMS obejmuje 27 egzemplarzy Airbus H135. Do końca 2020 roku maszyny wykonały ponad 350 tys. lotów o łącznym czasie prawie 90 tys. godzin. Wysokie tempo oraz chęć rozbudowy potencjału powoduje, że Ministerstwo Zdrowia planuje zakup sześciu kolejnych śmigłowców HEMS - według przewidywań, postępowanie w tej kwestii miało zostać uruchomione do końca II kwartału bieżącego roku. Niestety w odpowiedzi na pytanie prasowe 1 lipca Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia poinformował, że Zakład nie posiada wiedzy dotyczącej terminu uruchomienia procedury przetargowej ws. zakupu sześciu nowych śmigłowców HEMS na potrzeby LPR.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Zakup silników do śmigłowców LPR do powtórki”

  1. Tak ważne decyzje powinny być priorytetowo realizowane a nie kombinować przy zakupie skoro oferta zmieściła się w kosztach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc