Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ponad 160 milionów złotych na utrzymanie śmigłowców LPR

W ramach dwóch postępowań przetargowych, które mają pozwolić na dalszą eksploatację floty H135 LPR, Ministerstwo Zdrowia wyda ponad 160 mln PLN. Fot. Łukasz Pacholski

15 i 16 lipca Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia dokonał otwarcia ofert w dwóch postępowaniach przetargowych dotyczących realizacji zakupów i usług na rzecz utrzymania floty śmigłowców HEMS Airbus H135 eksploatowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

15 lipca dokonano otwarcia ofert w przetargu dotyczącym zakupu 48 silników PW206B2/B3. Co ważne, w ramach rozliczenia dostawca otrzyma taką samą liczbę używanych jednostek napędowych, które zbliżają się do okresu międzyremontowego. Ostatecznie jedyną ofertę złożyła firma Pratt & Whitney Canada Customer Service Centre Europe GmbH – przedstawiciel producenta silników do śmigłowców Airbus H135. Ma ona wartość 132 mln PLN brutto. Dostawy jednostek napędowych mają zostać zrealizowane od sierpnia bieżącego roku do czerwca 2025. Zamawiający nie opublikował informacji o przewidzianym na zakup budżecie.

Z kolei 16 lipca dokonano otwarcia ofert w drugim postępowaniu, które dotyczy zakupu jednej przekładni głównej oraz remontu 18 już używanych na śmigłowcach Airbus H135. W tym przypadku wpłynęła jedna oferta - ZEZYK AVIATION s.r.o. z Republiki Czeskiej. Ma ona wartość 30,3 mln PLN brutto. Także w tym przypadku zamawiający nie poinformował publicznie o przewidzianym na zamówienie budżecie.

Obecnie flota śmigłowców HEMS obejmuje 27 egzemplarzy Airbus H135. Do końca 2020 roku maszyny wykonały ponad 350 tys. lotów o łącznym czasie prawie 90 tys. godzin. Wysokie tempo oraz chęć rozbudowy potencjału powoduje, że Ministerstwo Zdrowia planuje zakup sześciu kolejnych śmigłowców HEMS - według przewidywań, postępowanie w tej kwestii miało zostać uruchomione do końca II kwartału bieżącego roku. Niestety w odpowiedzi na pytanie prasowe 1 lipca Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia poinformował, że Zakład nie posiada wiedzy dotyczącej terminu uruchomienia procedury przetargowej ws. zakupu sześciu nowych śmigłowców HEMS na potrzeby LPR.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Ponad 160 milionów złotych na utrzymanie śmigłowców LPR”

  1. I oto dlaczego wszystkie służby w PL winny latać śmigłami produkcji polskiej. A fabrykę sprzedano...

  2. Dokładnie tak. Celowo zniszczono
    w stu procentach polski przemysł lotniczy sprzedając największe zakłady aby nie było konkurencji dla obcych koncernów i można było dyktować warunki. Do tego zyski wędrują za granicę do spółek matek tych koncernów a polscy specjaliści mają jedynie pracę w tych zakładach że względu na tanią siłę roboczą w porównaniu z zachodnimi wynagrodzeniami w tej branży a także przez to że nasi pracownicy są dobrze wykształceni.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc