Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin dostarczył laser HELIOS US Navy

Korporacja Lockheed Martin dostarczyła laser HELIOS, który zostanie zamontowany na jednym z niszczycieli typu Arleigh Burke Flight IIA. Fot. Lockheed Martin

18 sierpnia korporacja Lockheed Martin poinformowała o dostarczeniu Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych egzemplarza lasera HELIOS, który może zostać zintegrowany z jednym z już eksploatowanych okrętów.


Dostarczony moduł ma moc ponad 60 kW i zgodnie z wcześniejszymi planami zostanie zainstalowany na niszczycielu rakietowym typu Arleigh Burke Flight IIA. Obecna umowa pomiędzy producentem oraz Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych obejmuje produkcję i dostawę dwóch takich systemów. Nie można wykluczyć, że pozytywne wnioski operacyjne doprowadzą do kontynuacji zamówień w przyszłości – bazowy kontrakt, zawarty w styczniu 2018 roku, miał wartość 150 mln USD (za dwa urządzenia) z opcją rozszerzenia o nieujawnioną liczbę systemów. W przypadku pełnego wykorzystania opcji, globalna wartość umowy może wzrosnąć do 943 mln USD.

HELIOS ma stanowić element systemu obrony okrętu przed zagrożeniami ze strony obiektów latających oraz pływających. Dodatkowo ma służyć jako system celowniczo-rozpoznawczy) oraz jako układ oślepiający urządzenia optoelektroniczne. Zgodnie z dostępnymi informacjami, jest to pierwszy etap rozwoju broni laserowej na potrzeby US Navy w kolejnych planuje się opracowanie laserów o mocy do 300 kW, a później powyżej 500 kW.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc