Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Navy testuje broń laserową

22 maja US Navy poinformowała, że 16 maja na pokładzie okrętu desantowego-doku USS Portland (LPD 27) przeprowadzono udany test demonstratora broni laserowej (Laser Weapon System Demonstrator, LWSD) typu Mk 2 MOD 0. Celem był bezzałogowy statek powietrzny – LWSD skutecznie go wyeliminował.


LWSD jest trzyetapowym programem, mającym na celu zaprojektowanie, wykonanie, integrację i wsparcie testów morskich lasera o mocy 150 kW.  Badany model ma też oznaczenie SSL-TM (Solid-State Laser Technology Maturation, ang. Laser na Ciele Stałym Dojrzewanie Techniczne) i jest demonstratorem związanym z programem rozwoju broni laserowej dużej mocy, realizowanym przez Office of Naval Research we współpracy z koncernem Northrop Grumman.

System został zainstalowany na USS Portland w celu przeprowadzenia prób mających wykazać, czy tego rodzaju broń sprawdzi się w warunkach morskich (duża wilgotność powietrza, sól obecna w powietrzu itd.).  Laser ma modułową budowę: na pokładzie zainstalowana jest głowica laserowa, głowica optoelektroniczna i systemy śledzenia celów oraz zasilania (Low Power Module). Pod pokładem znalazło się miejsce dla baterii gromadzących energię dla systemu (Energy Storage Module) i systemu chłodzenia (Thermal Storage Module). Urządzenie sterowane jest z pomostu nawigacyjnego za pomocą konsoli CDS/CEM (Common Display System/Common Electronic Module). Opracowanie systemu zrealizowano na podstawie umowy wartej 53,2 mln USD z 22 grudnia 2015 r. Stronami były US Navy i Northrop Grumman. Instalacja LWSD na okręcie należącym do Floty Pacyfiku jest pierwszą implementacją lasera półprzewodnikowego o tak dużej mocy we flocie USA.  Wcześniej na pokładzie USS Ponce (LPD 15) testowano system LaWS o mocy 30 kW. W przyszłości odbyć ma się co najmniej pięć kolejnych testów, podczas których przewidywane jest m.in. rażenie więcej niż jednego bezzałogowca podczas jednej próby, a finalnie nawet uszkodzenie bezzałogowej łodzi, imitującej np. jednostkę samobójczą, wypełnioną materiałami wybuchowymi.

https://www.youtube.com/watch?v=kMQGzGrhvDQ

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc