Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Litwa wybrała Leoparda 2A8

Litwa jest kolejnym państwem po Niemczech, Norwegii, Czechach i Włoszech, które ogłosiło zamiar zakupu czołgów Leoparda 2A8. Na zdjęciu demonstrator wykorzystywany w procesie rozwoju nowej wersji czołgu zaprezentowany na ubiegłorocznej wystawie IDET w Brnie. Fot. Andrzej Kiński

23 stycznia litewska Rada Obrony Państwa (Valstybės gynimo taryba, VGT) ogłosiła wybór czołgu Leopard 2A8 jako przyszłego ciężkiego wozu bojowego Litewskich Sił Zbrojnych (Lietuvos kariuomenė).

Według litewskich mediów, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu Republiki Litewskiej (NSDK) Laurynas Kasčiūnas poinformował po posiedzeniu Rady Obrony Państwa, że wyboru dokonano ze względu na unifikację i interoperacyjność tworzonej właśnie dywizji zmechanizowanej z brygadą Bundeswehry, która ma w przyszłości stacjonować na Litwie. Kasčiūnas dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej ma obowiązek rozpoczęcia konsultacji i negocjacji w celu podpisania umowy na zakup czołgów produkowanych przez niemiecką firmę Krauss-Maffei Wegmann. Z kolei Kęstutis Budrys, doradca prezydenta Republiki Litewskiej ds. obrony narodowej, stwierdził, że Leopard 2A8 „jest najefektywniejszym czołgiem, spełniającym zakres kryteriów stawianych przez litewską armię”. Sam minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas odmówił komentarza, bowiem negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły. Potwierdził jedynie, że Litwa zamierza sformować jeden batalion czołgów, co oznacza konieczność zakupu ok. 30‒60 czołgów (najprawdopodobniej 44 lub 58) i kilkunastu, maksymalnie ponad 20 pojazdów towarzyszących (wozy zabezpieczenia technicznego, czołgi saperskie, mosty szturmowe, czołgi nauki jazdy...). Przedmiotem negocjacji, jak ujawnił Budrys, będzie m.in. konfiguracja czołgu i wynikająca z niej cena, niezbędna liczba zakupionych nabojó czy części zamiennych itd. Co ciekawe, negocjacjami, przynajmniej na pierwszym etapie, zająć ma się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej. Użytkownikiem będzie prawdopodobnie Batalion Husarii Króla Mendoga (lit. Karaliaus Mindaugo husarų batalionas), choć rozważane jest też sformowanie nowego pododdziału od podstaw.

Informacja o planach nabycia Leopardów 2 dla Lietuvos kariuomenė pojawiła się ze strony litewskiego resortu obrony w lipcu ubiegłego roku. Mówiono wówczas o zakupie ok. 50 czołgów i ok. 10 pojazdów towarzyszących. Co ciekawe, nieco później prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda stwierdził, że informacja o tym, jakoby wybór został dokonany, jest nieprawdziwa, a właściwą metodą zakupu czołgów dla dywizji zmechanizowanej (zamiar taki ogłoszono w marcu 2023 r.) jest przetarg. Mimo starań o jego organizację, litewska Agencja Zasobów Obronnych (Gynybos resursų ggentūros) podpisała list intencyjny z niemieckim Federalnym Ministerstwem Obrony w sprawie zakupu czołgów, podkreślając wówczas, że nie jest to ostateczna decyzja. Najwyraźniej rząd i prezydent doszli do porozumienia w tej sprawie, rezygnując z przetargu na rzecz innego formatu pozyskania wozów ‒ ze skąpych doniesień można wnioskować, że negocjacje i ewentualna umowa zostaną zrealizowane w ramach porozumień międzyrządowych.

Przy okazji przedstawiciele VGT poinformowali o dalszych krokach związanych z formowaniem dywizji. Powstanie pułk artylerii, zaś dwa istniejące bataliony (inżynieryjny i przeciwlotniczy) zostaną przeformowane w pułki. Co do innych zmian w Litewskich Siłach Zbrojnych, w ramach Marynarki Wojennej powstanie Służba Obrony Portów i Wybrzeża, mająca monitorować i zwalczać ewentualne zagrożenia od strony Bałtyku i pasa przybrzeżnego (szpiedzy, dywersanci itd.). Powołana zostanie również Rada ds. Obrony w Cyberprzestrzeni.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc