Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Królestwo Niderlandów stawia na broń dalekiego zasięgu

Wizja artystyczna samolotu F-35 z pociskami AGM-158 JASSM-ER. Fot. Lockheed Martin

3 kwietnia Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało o uruchomieniu programu zakupów precyzyjnych systemów rakietowych dalekiego zasięgu, które mają trafić do wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

W ramach programu Niderlandy mają zakupić izraelski rakietowy system artyleryjski PULS, który zostanie umieszczony na podwoziu kołowym. Oferta Izraela była jednym z dwóch rozpatrywanych przez władze – Amerykanie oferowali Lockheed Martin M142 HIMARS. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Niderlandów, oferta izraelska była tańsza, a harmonogram dostaw zakłada realizację na lepszych warunkach niż sprzęt amerykański. Dodatkowo atutem jest także fakt, że PULS został zamówiony przez Danię i jest także rozpatrywany przez Republikę Federalną Niemiec.

Z kolei Marynarka Wojenna ma zostać uzbrojona w pociski manewrujące Raytheon Tomahawk. Co wskazuje resort obrony, mowa zarówno o odmianie odpalanej z wyrzutni Mk 41 (fregaty typu  De Zeven Provinciën) oraz przenoszonej i wystrzeliwanej z okrętów podwodnych (typ Walrus). Obecnie jedynym eksportowym użytkownikiem systemu Tomahawk jest Wielka Brytania, jednak liczba potencjalnych chętnych systematycznie rośnie. Poza Królestwem Niderlandów mowa o Australii, Japonii, Kanadzie oraz Hiszpanii.

Lotnictwo wojskowe planuje z kolei zakup nieokreślonej partii pocisków manewrujących Lockheed Martin AGM-158 JASSM-ER. Ich nosicielami mają być wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. Podobnie jak w przypadku Tomahawków, szczegóły zostaną najprawdopodobniej ujawnione w momencie autoryzacji przez Departament Stanu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Królestwo Niderlandów stawia na broń dalekiego zasięgu”

  1. „Europа PULS”. Elbit i KMW, Niemcy.
    Gama produktów jest najszersza i najbardziej zaawansowana w branży.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc