Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Elbit Systems z umowami na ATMOS i PULS na 252 mln USD

Produkowana przez Elbit Systems wyrzutnia PULS pozwala odpalać niekierowane oraz kierowane pociski o zasięgu od 12 km do 300 km. Fot. Elbit Systems

Hajfa, Izrael, 2 marca 2023 r. – Firma Elbit Systems Ltd. poinformowała dzisiaj o zawarciu dwóch umów o łącznej wartości 252 mln USD na dostawę artyleryjskich systemów rakietowych do europejskiego państwa członkowskiego NATO.

W ramach pierwszego kontraktu o wartości 119 milionów USD, Elbit Systems dostarczy samobieżne armatohaubice ATMOS (Autonomous Truck Mounted Howitzer) kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, w liczbie odpowiadającej batalionowi. Kontrakt będzie realizowany przez dwa lata.

W ramach drugiej umowy, wartej 133 mln USD, producent dostarczy dwie baterie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych PULS z pakietem pocisków. Realizacja tej umowy przewidziana jest na okres trzech lat.

Modułowy system artyleryjski ATMOS to sprawdzona w walce haubica na podwoziu kołowym, zdolna do odpalania wszystkich używanych w NATO pocisków kalibru 155 mm. W wypadku standardowych pocisków system ATMOS ma zasięg ponad 40 km. Zasięg ten jest większy w przypadku użycia rakiet typu RAP (Rocket-Assisted Projectiles). Haubica jest przeznaczona do działań wymagających szybkiego rozlokowania i zapewnienia wsparcia ogniowego szerokiego zakresu misji bojowych.

Wyrzutnia PULS produkowana przez Elbit Systems potrafi odpalać niekierowane oraz kierowane pociski o zasięgu od 12 km do 300 km. Wyrzutnię PULS można w pełni dostosować do istniejących platform kołowych lub gąsienicowych, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów utrzymania i szkolenia.

Bezhalel (Butzi) Machlis, prezes i dyrektor generalny Elbit Systems, powiedział: - Jesteśmy świadkami wzrostu zapotrzebowania na zaawansowane rozwiązania artyleryjskie wśród sił zbrojnych na całym świecie, w tym również w krajach europejskich i natowskich, w ramach wysiłków tych państw na rzecz zwiększenia skuteczności sił zbrojnych. Nasze sprawdzone operacyjnie systemy to zaawansowane i ekonomiczne rozwiązania odpowiadające na takie potrzeby.

Źródło: materiały prasowe Elbit Systems

***

Uzupełnienie redakcji:

W oficjalnym komunikacie opublikowanym przez Elbit Systems, jak to często bywa w przypadku firm izraelskich, nie ujawniono danych odbiorcy. Jak jednak wynika z wcześniejszych doniesień, można domniemywać, że wspomnianym w komunikacie firmy państwem członkowskim NATO jest Dania. O wyborze systemów artyleryjskich firmy Elbit Systems dla Danii i perturbacjach z tym związanych informowaliśmy 29 stycznia (ATMOS – CAESAr 2:0/zbiam.pl) oraz 16 lutego (Niejasności przy wyborze armatohaubic ATMOS w Danii/zbiam.pl).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Elbit Systems z umowami na ATMOS i PULS na 252 mln USD”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc