Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska kupiła kolejne pociski AGM-158 JASSM-ER

Fot. USAF

28 maja w Warszawie doszło do podpisania międzyrządowej umowy LOA pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej oraz przedstawicielami administracji federalnej Stanów Zjednoczonych w sprawie zakupu trzeciej partii pocisków manewrujących rodziny Lockheed Martin AGM-158 JASSM.

Jak wskazuje komunikat Agencji Uzbrojenia, mowa o „kilkuset pocisków” w wersji AGM-158B-2 JASSM-ER. Ich dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2026-30 i będą kosztować Skarb Państwa około 735 mln USD netto. Podpisanie umowy LOA to wynik zatwierdzenia przez amerykańską administrację (w marcu 2024 roku) polskiego zapytania ofertowego, które obejmowało 821 pocisków – wówczas Departament Stanu wycenił całość na kwotę 1,77 mld USD.

Jest to trzecia partia pocisków powyższej rodziny, która została zamówiona przez Polskę. W grudniu 2014 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 40 sztuk AGM-158A JASSM, których dostawy rozpoczęły się na przełomie 2016 i 2017 roku. W grudniu 2016 roku zawarto drugą umowę w sprawie zamówienia partii AGM-158B JASSM-ER (wówczas Departament Stanu zatwierdził sprzedaż 70 sztuk, jednak umowa obejmowała mniejszą liczbę).

Obecnie jedynymi nosicielami pocisków obu odmian są wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb. Wraz z zapoczątkowaniem dostaw F-35A Husarz liczba nosicieli zwiększy się do 80 sztuk. Nie można wykluczyć, że deklarowany zakup 32 myśliwców przewagi powietrznej będzie połączony z wymogiem integracji z pociskami powyższego typu.

W ostatnich tygodniach Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do Polski także innych typów uzbrojenia przeznaczonego dla samolotów bojowych. Mowa o pociskach AIM-9X Sidewinder, AIM-120C-8 AMRAAM oraz AGM-88G AARGM-ER.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc